Malý byt není překážkou. Domácí česnek snadno vyroste i na parapetu za oknem

Pokud bydlíte v malém bytě a je vám líto, že nemáte možnost pěstování vlastní zeleniny, vůbec nemusíte zoufat. V malém bytovém prostředí můžete dát prostor mnohé zelenině. Například si můžete doma bez problémů vypěstovat zdravý česnek.

Začátek výsadby

Základem je samozřejmě správně zvolený květináč. Musí mít ve spodní části otvory, aby se v substrátu nedržela přebytečná voda. To by mohlo velmi rychle vést k hnilobě kořenů, až k hnilobě samotného česneku. Květináč by neměl být menší než 20 centimetrů. Pro česnek zvolte kvalitní, úrodnou, lehkou a dobře provzdušněnou zem.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonalá míchaná vajíčka díky jediné ingredienci navíc. Lepší jste ještě zaručeně nejedli

Ještě předtím, než se dostanete k samotné výsadbě, musíte zvážit jeden důležitý faktor. Zdaleka nejlepší scénář je, když zvolíte česnek z vlastní zahrady. Pokud ho ale nemáte, zkuste získat sazenice z ekologického hospodářství. Když máte připravený květináč, substrát i sazenici, můžete rovnou přejít k výsadbě.

Zdroj obrázku: Freepik

Krok za krokem

Pro výsadbu jsou nejlepší velké a pevné kusy, pokud jste našli měkké kusy, ty hned vyhoďte, mohly by začít hnít a nakazit i ostatní. Česnekovou hlavu rozdělte na samostatné stroužky. Buďte ale opatrní, abyste nepoškodili jednotlivé kusy. V květináči vytvořte malé otvory. Jejich hloubka by měla být asi 2,5 až 3 centimetry. Česnekové stroužky byste neměli vysazovat přímo u okraje květináče. Když máte otvory připravené, zasaďte do nich česnek špičatou stranou nahoru.

Mohlo by vás zajímat:  Pýr plazivý v trávníku eliminuje octový postřik

Udržujte mezi jednotlivými sazenicemi vzdálenost 10–15 centimetrů, aby měly dostatek prostoru pro správný růst. Pak už jen česnek přikryjte půdou. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Substrát s česnekovými sazenicemi by měl být stále mírně vlhký. Nezapomínejte, že česnek má rád slunce, a proto květináč dejte na dobře osvětlené místo. Na hezkou velkou hlávku česneku si počkáte přibližně 3 až 4 měsíce.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/1114951/how-grow-garlic-indoors