Některá plemena psů se dožívají vyššího věku než jiná. Těšit se můžete na roky plné dobrodružství

Při pořizování čtyřnohého přítele doufáme, že s námi bude co nejdéle. Samozřejmě záleží na péči, genetické predispozici, ale i na plemeni. Plemeno psa je velice důležitým faktorem, který ovlivňuje délku jeho života. Vědci z londýnské Royal Veterinary College určili, která plemena se dožívají nejdelšího věku a naopak.

Které plemeno se dožívá nejdelšího věku?

Vědci z výše zmíněného institutu provedli výzkum mezi 30 tisíci psy, z nichž 18 % bylo různých plemen či kříženců. Výsledkem tohoto průzkumu bylo, že největší šanci na nejdelší život má Jack Russel teriér. Tento malý, ale velice energický psík se dožívá 12,7 let. Po něm následovali border koliešpringršpaněl. Ti se dožívají v průměru 12,1, respektive 11,9 let.

Které plemeno žije naopak nejkratší dobu?

Druhým protipólem jsou plemena, jež se dožívají nejkratšího věku. Mezi ně se řadí zejména ty s plochým čumákem. Zde mluvíme hlavně o velmi populárních buldočcích. Francouzští buldočci se dožívají 4,5 let, angličtí 7,4 a američtí 7,8.

Proč se dožívají tak krátkého věku? Může za to především struktura jejich těla. Jejich krátké, ale kulaté tělo postihuje řada neduhů, hlavně ty, které napadají páteř a dýchací soustavu.

Mohlo by vás zajímat:  Znepříjemněte hlodavcům život. Jednoduché triky je donutí opustit navždy vaši zahradu
Zdroj obrázku: Freepik

Délka života

Vědci zkoumali i další aspekty, které by mohly být zodpovědné za délku života. Mezi ně patří pohlaví, kdy feny se dožívají o 4 měsíce více oproti psům, a životaschopnost psa. Pozitivní účinky na délku života měla sterilizace či kastrace zvířete.

Bez ohledu na plemeno či pohlaví existují způsoby, jak prodloužit a zkvalitnit život vašeho mazlíčka. Jedná se o velice jednoduché návyky, které by měl každý majitel zvířete zařadit do každodenní rutiny. O jaké návyky se jedná?

  • Správná strava s kvalitním jídlem.
  • Péče o každodenní pohyb a zábavu (pes nesnáší nudu).
  • Péče o hygienu (péče o zuby, koupání).
  • Pravidelné prohlídky u veterináře a očkování.

Jak vidíte, i péče, která je ve vaší moci, ovlivní délku života vašeho čtyřnohého miláčka.

Zdroj: https://www.purepetfood.com/blog/top-18-longest-living-dog-breeds