Většina lidí jezdí k moři na jih, největší bohatství však najdeme u Baltu

Baltské moře nabízí mnoho možností, jak si užít dovolenou právě tam. Od návštěvy měst až po koupání v moři, když je vhodné počasí. Baltské moře navíc obsahuje jód. Tento cenný prvek je nesmírně důležitý pro náš organismus. Kdy je jódu nejvíce v Baltském moři a jak ovlivňuje naše zdraví?

Jód se nachází v téměř každém moři, ale nejvíc ho najdeme právě v Baltském moři. Z teplých moří se rychle odpařuje, zatímco ve studených vodách je jeho obsah vyšší. V Baltském moři je rychlost větru vyšší, což znamená, že se do vzduchu zvedá více vody ve formě kapek a ty jsou bohaté na jód.

Mohlo by vás zajímat:  Posilovat imunitu chemií není nejlepší nápad. To nejlepší na obranyschopnost najdete i v supermarketu

Účinky jódu na tělo

Jód je důležitým prvkem pro naše tělo. Ovlivňuje správné fungování štítné žlázy. Je zodpovědný za produkci hormonů tyroxinu (T4) a trijodtyroninu (T3). Tyto hormony regulují práci celého organismu, ovlivňují látkovou výměnu, kosterní a nervový systém. Osvědčil se také při zánětlivých procesech těla a má protirakovinné vlastnosti. Denní potřeba jódu se mění s věkem:

  • kojenci – 50 µg,
  • děti 1–3 let – 70 µg,
  • děti 4–6 let – 90 µg,
  • děti 7–9 let – 120 µg,
  • dospívající 10–18 let – 160 µg,
  • dospělí – 160 µg,
  • těhotné a kojící ženy – 200–290 µg.
Mohlo by vás zajímat:  Má na svědomí sexuální apetit i hlubší hlas. Nadbytek i nedostatek testosteronu každý muž pocítí

Jód se doporučuje i alergikům a osobám chronicky nemocným s infekcemi dýchacího ústrojí. Pomáhá i při potížích s lupénkou a atopickou dermatitidou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jód u moře

Nejvyšší koncentrace jódu nastává při bouřlivém počasí, kdy vysoké mořské vlny bičují o břeh. Toto období nastává nejčastěji mezi listopadem a březnem. Nejlepší je pohybovat se zhruba 300 metrů od pobřeží. Jód se vstřebává dýchacími cestami a působí antisepticky na kůži. K doplnění jódu postačí 45 minut chůze denně u moře. Doporučuje se chodit po pláži naboso.

Mohlo by vás zajímat:  Sušené meruňky předčí ty čerstvé v množství vitamínů i minerálů. Opatrnost je přesto namístě

Kde jinde získat jód kromě moře?

Jód můžeme získat konzumací určitých produktů. Jodizovaná kuchyňská sůl, různé ryby, sýry, lískové ořechy či brokolice. Vhodné jsou i pobyty v solných jeskyních.

Nedostatkem jódu trpí 60 % Evropanů. Nízká hladina jódu má negativní dopad na funkci štítné žlázy. Může znamenat přibírání na váze, pocit neustálé únavy i zhoršení stavu pokožky. Nedostatek jódu může značit hypotyreózu. U dětí může zpomalit intelektuální vývoj, fyzický vývoj a sexuální dospívání.

Zdroj: https://kielbasastories.com/2010/the-baltic-sea-and-iodine/