Má na svědomí sexuální apetit i hlubší hlas. Nadbytek i nedostatek testosteronu každý muž pocítí

Co je to ten testosteron? Jedná se o steroidní hormon ze skupiny androgenů. Tento pohlavní hormon je produkován ve varlatech Leydigovými buňkami pod vlivem luteinizačního hormonu vylučovaného hypofýzou. V krvi se nachází pouze nepatrná část, ostatní valná většina – neaktivní – je vázáná na transportní protein.

Přebytek testosteronu se může projevit větší agresivitou a zvýšeným libidem. Naopak jeho nedostatek se odrazí na depresích, snížené potenci a nadváze. Jak to ve skutečnosti tedy je?

Testosteron a jeho role v těle

Testosteron má mnoho funkcí v našem těle, ale mezi nejdůležitější patří:

  • stimulace tvorby proteinů,
  • formování sexuálních charakteristik v sexuálním životě,
  • stimulace spermatogeneze,
  • vliv na vývoj sekundárních pohlavních znaků (nízký hlas, stavba těla, typ vlasů).
Mohlo by vás zajímat:  Pro prevenci kousnutí klíštětem je vhodné zvolit správné oblečení

Zvýšená hladina testosteronu je spojena s rozvojem rakoviny prostaty. Pokud užíváte testosteron jako lék, je potřeba si nechat pravidelně kontrolovat hladinu PSA. Hladina testosteronu je odrazem touhy po vítězství a dominanci. Je velmi důležitý pro stimulaci sexuální touhy, ale při dlouhodobém užívání tento účinek zmizí.

Hladinu testosteronu zjistíme podle testu vzorku krve. Normy hormonu závisí na laboratoři a měly by být interpretovány lékařem. Muži by měli mít hodnoty u volného testosteronu: 174–792 pmol/l (50–‍210 ng/l) a u celkového 9,0–34,7 nmol/l (260–1000 ng/dl). Co se týče žen, hladina by u nich měla být výrazně nižší, u volného < 29,5 pmol/l (< 8,5 ng/l) a celkového 0,52–2,43 nmol/l (15–70 ng/dl).

Mohlo by vás zajímat:  Oteklý krk může znamenat víc než běžnou virózu. Pozor na štítnou žlázu nebo rakovinu
Zdroj obrázku: Freepik

Testosteron – nedostatek, či nadbytek?

Nadbytek testosteronu nebývá častým jevem, mezi hlavní příznaky patří hypertenze, impotence, kožní problémy (akné), alopecie na hlavě, hyperplazie prostaty, zmenšení velikosti varlat a množství spermií, prodloužená a bolestivá erekce, bolesti hlavy, snížení imunity, přibývání na váze.

Jak muž stárne, tento hormon klesá o jedno procento, hodně záleží na životním stylu. Snížená hladina testosteronu způsobuje celkovou slabost, sníženou sexuální aktivitu a snížení obsahu svalů s přeměnou na tuk. Dalšími jevy mohou být celková nechuť, únava, hypertenze, snížení hustoty kostních minerálů a dušnost s malým úsilím.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen alkohol. Játrům škodí i nenápadné potraviny, na rizika myslí málokdo

Testosteron u žen

Testosteron se nachází i uvnitř ženského těla. Je produkován nadledvinami a vaječníky. Vzniká také přeměnou androstendionu. Jeho ideální počet je 10× menší než u mužů. Testosteron v ženském těle má vliv na tvorbu dopaminu, což snižuje úzkosti a stabilizuje emoce. Hladina testosteronu se zvyšuje u žen věkem nebo u žen s nadváhou.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/what-is-testosterone