Většina lidí jezdí k moři na jih, největší bohatství však najdeme u Baltu

Baltské moře nabízí mnoho možností, jak si užít dovolenou právě tam. Od návštěvy měst až po koupání v moři, když je vhodné počasí. Baltské moře navíc obsahuje jód. Tento cenný prvek je nesmírně důležitý pro náš organismus. Kdy je jódu nejvíce v Baltském moři a jak ovlivňuje naše zdraví?

Jód se nachází v téměř každém moři, ale nejvíc ho najdeme právě v Baltském moři. Z teplých moří se rychle odpařuje, zatímco ve studených vodách je jeho obsah vyšší. V Baltském moři je rychlost větru vyšší, což znamená, že se do vzduchu zvedá více vody ve formě kapek a ty jsou bohaté na jód.

Mohlo by vás zajímat:  All inclusive dovolené jsou lákavé, často ale vyžadují kompromis

Účinky jódu na tělo

Jód je důležitým prvkem pro naše tělo. Ovlivňuje správné fungování štítné žlázy. Je zodpovědný za produkci hormonů tyroxinu (T4) a trijodtyroninu (T3). Tyto hormony regulují práci celého organismu, ovlivňují látkovou výměnu, kosterní a nervový systém. Osvědčil se také při zánětlivých procesech těla a má protirakovinné vlastnosti. Denní potřeba jódu se mění s věkem:

  • kojenci – 50 µg,
  • děti 1–3 let – 70 µg,
  • děti 4–6 let – 90 µg,
  • děti 7–9 let – 120 µg,
  • dospívající 10–18 let – 160 µg,
  • dospělí – 160 µg,
  • těhotné a kojící ženy – 200–290 µg.
Mohlo by vás zajímat:  Speciality chorvatské kuchyně, které si na dovolené nelze nechat ujít

Jód se doporučuje i alergikům a osobám chronicky nemocným s infekcemi dýchacího ústrojí. Pomáhá i při potížích s lupénkou a atopickou dermatitidou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jód u moře

Nejvyšší koncentrace jódu nastává při bouřlivém počasí, kdy vysoké mořské vlny bičují o břeh. Toto období nastává nejčastěji mezi listopadem a březnem. Nejlepší je pohybovat se zhruba 300 metrů od pobřeží. Jód se vstřebává dýchacími cestami a působí antisepticky na kůži. K doplnění jódu postačí 45 minut chůze denně u moře. Doporučuje se chodit po pláži naboso.

Mohlo by vás zajímat:  Diabetes není radno brát na lehkou váhu. Při špatné léčbě hrozí vážné komplikace

Kde jinde získat jód kromě moře?

Jód můžeme získat konzumací určitých produktů. Jodizovaná kuchyňská sůl, různé ryby, sýry, lískové ořechy či brokolice. Vhodné jsou i pobyty v solných jeskyních.

Nedostatkem jódu trpí 60 % Evropanů. Nízká hladina jódu má negativní dopad na funkci štítné žlázy. Může znamenat přibírání na váze, pocit neustálé únavy i zhoršení stavu pokožky. Nedostatek jódu může značit hypotyreózu. U dětí může zpomalit intelektuální vývoj, fyzický vývoj a sexuální dospívání.

Zdroj: https://kielbasastories.com/2010/the-baltic-sea-and-iodine/