Posilovat imunitu chemií není nejlepší nápad. To nejlepší na obranyschopnost najdete i v supermarketu

O imunitní systém bychom se měli starat každý den od rána do večera. Imunita nás chrání před nemocemi, případně je zmírňuje. Zvláště v podzimním a zimním období je posilování těla důležité. Základem je vyvážená a lehká strava s převahou zeleniny a ovoce. Měla by obsahovat rostlinné tuky, které zajistí správné fungování imunitního systému.

Potraviny, které byste neměli vynechávat

Zelenina a ovoce bohaté na vitamíny A, C a E jsou zejména mrkev, rajčata, paprika, citrusové plody, rybíz a jahody. Tyto potraviny působí antioxidačně. Jogurt, kefír a podmáslí posilují prospěšnou střevní mikroflóru a cibule, pažitka a česnek jsou cenným zdrojem organických sulfidů, které posilují dýchací ústrojí a čistí sliznice od bakterií.

Do stravy rozhodně zařaďte také luštěniny, semínka, ořechy a špenát. Tyto potraviny jsou bohaté na zinek, jehož nedostatek silně zvyšuje náchylnost k infekcím. Zelí je bohaté na síru, která působí antisepticky na dýchací cesty a posiluje imunitu. Jíst ho můžete v jakékoliv podobě, prospěšná je i jeho šťáva. Pro imunitu je nezbytný vitamín C. Nejvíce ho najdete v černém rybízu, kiwi, pomerančích a červeném nebo zeleném pepři.

Mohlo by vás zajímat:  Nemoc v domácnosti ohrožuje ostatní členy. Vyhnout se nákaze nemusí být nemožné

Zkuste se otužovat

Nachlazení často přichází ve chvíli, kdy se prudce změní teplota. Proto stojí za to se na náhlé změny teploty připravit otužováním. Každý den se na deset až patnáct minut ponořte do vany se studenou vodou. Otužovat se můžete i ve sprše, stačí střídat studenou a teplou vodu. Nejprve se na třicet vteřin zahřejte, poté na sebe na dvě až tři vteřiny pusťte studenou sprchu. Takové otužování vždy ukončete teplou vodou.

A co imunitu nejvíc oslabuje? Jsou to tučná, těžká a instantní jídla. Imunitní systém negativně ovlivňuje i špatná kvalita spánku a jeho nedostatek, únava a stres. Pokud spíte méně než šest hodin denně, je pravděpodobné, že budete k infekcím náchylnější. V neposlední řadě je prospěšné vzdát se cigaret a alkoholu, protože i to imunitu zhoršuje.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system