Někteří lidé chodí doma zásadně v botách. Tento zvláštní zvyk si vzali na mušku vědci
Mnoho lidí nedbá na základní pravidla a doma chodí ve venkovních botách. Výsledkem je hlavně hromadění nečistot. Větší problém je však ten, který nevidíme. Na podrážkách bot si do svých domovů zanášíme choroboplodné zárodky z ulic města a následně také vystavujeme své nohy nemocem. Proč byste měli nechat boty přede dveřmi?
Co si na botách zanášíme do domovů?
Na podrážkách se hromadí nečistoty, jako prach, písek nebo drobné kamínky, a tomu se bohužel nelze nijak vyhnout. Čemu se však můžeme vyhnout, to je zanášení těchto nečistot do našich domovů a následné roznášení po celém bytě. To ale není největší problém. Na našich botách se hromadí také mikroorganismy, které mohou být i zdravé škodlivé. Dle provedených studií mikrobiologů z arizonské univerzity se na vnější straně bot hromadí 140krát více bakterií než uvnitř bot.
Do domu s botami, nebo bez bot?
Příznivce obou možností lze nalézt po celém světě. Jde převážně o kulturní stránku věci. Ve střední a východní Evropě, severní Africe, většině Asie a Kanadě je považováno za neslušné chodit do něčího domu v botách a při vstupu do domu se boty zouvají. Mnoho náboženství považuje boty za nečisté, a proto je nemístné do domu vstupovat v botách. Některé kultury k tomu přímo vybízejí, například japonské domy mají snížené podlahy u vstupu do domu, aby bylo jednodušší boty zout. Dále jsou podlahy v bytě pokryty speciálními rohožemi, které by podrážky bot mohly poškodit.
Boty pro návštěvy – které zvolit?
Často se setkáváme s tím, že nám hostitel nabídne obuv vhodnou do bytu. Obvykle, když k někomu jdeme na návštěvu, máme s tou osobou blízký vztah. Je tedy v zájmu hostitele, abychom se v jeho obydlí cítili pohodlně, vhodná domácí obuv k získání tohoto pocitu přispívá. Obvykle stačí sehnat běžné pantofle za pár korun. Pokud někoho navštěvujeme často, je hygieničtější nestřídat boty a zvolit vždy stejný pár.
Zdroj: https://www.popsci.com/science/home-shoes-bacteria/