Stav nehtů odhalí skrytou nemoc. Po objevení hnědé linky je třeba ihned vyhledat lékaře

Nehty nám odjakživa napovídají, co se v našem těle děje, a pomáhají odhalit onemocnění, se kterým může tělo bojovat. Zbarvení nehtů může říct mnoho a může mít mnoho příčin, od zcela neškodných až po ty závažné. Jestliže se na nehtech objeví hnědá, až černá linka, měli bychom zpozornět.

Co hnědá linka na nehtu znamená?

Jakmile zpozorujete vznik hnědých až černých čar na nehtech, měli byste okamžitě navštívit dermatologa. Lékař provede diagnostiku a testy na přítomnost melanomu nehtu, což může být velmi závažné. Nicméně změna barvy může být způsobena poraněním, které vedlo k vytvoření bolestivého hematomu. V tomto případě se nejedná o nic závažného a poranění se časem zahojí. Pokud zbarvení samo nezmizí, vyhledejte dermatologa ihned.

Mohlo by vás zajímat:  Nealkoholické pivo není lepší variantou než nápoj s alkoholem
Zdroj obrázku: Freepik

Čím se vyznačuje melanom nehtu?

Melanom nehtu patří mezi maligní nádorová onemocnění a bohužel nevykazuje mnoho příznaků. Jedná se o nekontrolovaný růst pigmentových buněk a nejčastější příčinou výskytu jsou mechanická zranění. Melanom nehtu se může vyskytnout jak na rukách, tak nohách. Nejčastěji se však objevuje na palci a ukazováčku nohy. Statistiky ukazují, že se ročně toto onemocnění diagnostikuje u 2,5 tisíce lidí a nejohroženější skupinou jsou muži nad 50 let.

Proč bychom měli zpozornět?

Tím, že melanom nehtu nezpůsobuje bolest a ani žádné jiné závažné problémy, bývá často diagnostikován pozdě. Statistika říká, že od projevů prvních příznaků to k diagnóze trvá průměrně 3 roky. Mezi nejčastější příznaky melanomu patří právě zbarvení nehtu, výskyt černých nebo hnědých skvrn na nehtové ploténce a v pozdějších fázích i nateklé uzliny.

Zdroj: https://www.today.com/health/7-nail-symptoms-explained-signs-you-shouldn-t-ignore-t105511