Játrům dává zabrat nejen alkohol. Mnohem větší hrozbu představuje oblíbená limonáda

Vědci z univerzity v Curychu nedávno provedli výzkum, který ukázal, že svým játrům škodíme i konzumací malého množství fruktózy a sacharózy. Nadměrně tím podporujeme zvýšení produkce tuku v játrech samotných, a tím pádem se sami připravujeme o jejich zdraví.

Předchozí studie dokázaly, že fruktóza škodí játrům

Diety, které obsahují vysoké množství fruktózy, mohou ohrozit naše orgány. Už několik studií dokázalo, že samotná fruktóza umí snížit schopnost jater trávit tuky efektivně, a tím pádem brzy pocítíte, že je něco špatně. Může se dokonce změnit způsob jejich fungování, což postihne celé tělo, které začne reagovat na normální věci zcela jinak. Prováděly se testy na 100 mladých účastnících.

Ti se rozdělili do čtyř skupin. První byla kontrolní, druhá skupina konzumovala nealkoholický nápoj s 80 gramy fruktózy, třetí s 80 gramy glukózy a poslední s 80 gramy sacharózy. Je to množství, které se rovná dvěma plechovkám známé Coca-Coly. Výsledky pak ukázaly, že produkce vlastního tuku v játrech byla dvakrát vyšší u těch lidí, kteří konzumovali nápoj s fruktózou než u ostatních skupin. Produkce přitom pokračovala ještě 12 hodin po požití nápoje.

Mohlo by vás zajímat:  Posilovat imunitu chemií není nejlepší nápad. To nejlepší na obranyschopnost najdete i v supermarketu
Zdroj obrázku: Freepik

I když podle studií má účinek jen fruktóza, u ostatních složek je výsledek podobný

Stejný účinek má nejen fruktóza, ale také již zmíněná sacharóza. Nemusí se však jednat o akutní problém s játry. Pokud pravidelně do svého těla dostáváte i malé množství cukru, po delší době mohou nastat zdravotní komplikace, i když si budete myslet, že jste zdraví. 80 gramů cukru denně zvyšuje produkci tuku v játrech.

Ty pak nemohou správně pracovat a poznáte to hlavně na svém zdraví. Vědci ukázali, že studie je další důkaz pro to, že cukr rozhodně není zdravý, ať je ho jakékoliv množství. Některé organizace prohlašují, že by se měla konzumace cukru omezit na 37,5 gramů denně pro muže a 25 gramů pro ženy.

Zdroj: https://www.media.uzh.ch/en/Press-Releases/2021/Fat-production.html, https://newatlas.com/health-wellbeing/sugar-fructose-diet-fat-production-liver-metabolism/, https://www.lab-worldwide.com/just-one-bottle-of-soft-drink-can-double-fat-production-a-1014895/