S emotikony jsou zprávy srozumitelnější i zajímavější. Jejich používání ženy ocení

Nedávný výzkum se zaměřil na to, jak rozdílně vnímají ženy a muži emotikony. Výsledky této studie jsou opravdu zajímavé.

Psychologové zkoumali rozdíly mezi ženami a muži v interpretaci emotikonů. Vybrali si 80 vysokoškolských studentů, kteří se následně zúčastnili krátkého experimentu. Účastníci byli rozděleni náhodně do čtyř skupin a byli požádáni, aby vyhodnotili obsah textové zprávy ve znění „Ahoj, Katie, omlouvám se, že jsem včera nemohl přijít. Ale dnes se cítím mnohem lépe. Díky za pokrytí mé směny“.

Mohlo by vás zajímat:  Minerální voda uhasí žízeň a doplní důležité prvky. Ne vždy ale jen prospěje

Čtyři skupiny s rozdílným zadáním

Všechny skupiny dostaly totožnou zprávu, ale bylo rozlišeno pohlaví odesílatele a použité emotikony. Tedy jedna skupina obdržela tuto zprávu od ženy, druhá skupina od muže a pokaždé byl na konci zprávy jiný smajlík. Například líbající se tváře nebo srdíčko. Následně měla každá skupina zvlášť vyhodnotit tyto aspekty:

  • zda by poslali takovou zprávu svému kolegovi,
  • zda považují zprávu za přijatelnou,
  • zda odesílatel jedná profesionálně,
  • jestli text volí správný tón mezi zaměstnanci,
  • jestli jim přijde zpráva nevhodná.
Mohlo by vás zajímat:  Káva nakopne energií, má to ale háček. Ve špatném množství způsobí ještě větší ospalost
Zdroj obrázku: Freepik

A jaký byl výsledek?

Vnímání těchto zpráv bylo rozdílné, obzvláště v tom, zda byl odesílatel muž, nebo žena. Skupina, kde byla odesílatelem žena, zvolila možnost, že emotikony ve zprávě byly vhodné a líbivé. Naopak když byl odesílatelem muž, byla zpráva interpretovaná jako nečekaná a příjemnější. Výsledkem tedy je, že vnímání zprávy a jejího odesílatele může být rozdílné podle pohlaví i podle použitých emotikonů.

Podle výsledků nám vychází tedy to, že pokud jste žena, pak se od vás očekává, že ve zprávách budete přátelštější a budete rovněž používat líbivé a přátelské emotikony. Od mužů se to neočekává, ale když už je použijí, pak je to vnímáno velmi pozitivně. Muži by se tak neměli vyhýbat používání láskyplných smajlíků.

Zdroj: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2019.00784/full