Banánovou slupku většina rovnou vyhazuje. Přitom z ní jde připravit lahodný dezert nebo chléb

Většinou banán oloupeme a slupku hodíme do koše, bio odpadu nebo kompostu. Zahrádkáři ji často využívají jako přírodní hnojivo pro rostliny, jelikož látky v banánových slupkách obohacují půdu. Méně známé však je, že banánové slupky se dají i konzumovat. Obsahují totiž cenné vitamíny a minerály i pro člověka.

Jaké živiny banánové slupky obsahují?

Banánové slupky lidé často nekonzumují i přesto, že jsou jedlé a hlavně zdravé. Odborníci přes zdravou výživu začali na potenciál banánových slupek upozorňovat teprve nedávno, obsahují totiž mnoho vitamínů a minerálů nezbytných pro správné fungování lidského těla. Banánové slupky jsou bohatým zdrojem draslíku, který hraje významnou roli v udržování správné hladiny vody v těle. Navíc obsahují mnoho polynenasycených mastných kyselin, které fungují jako antioxidanty a pomáhají zpomalovat stárnutí organismu. Výzkumy také ukázaly, že obsahují spoustu vlákniny, díky které podporují funkci zažívacího systému.

Mohlo by vás zajímat:  Světové metropole ukazují, že i velké město může být bezpečným místem. Tady budete jako doma
Zdroj obrázku: Freepik

Jak banánové slupky před použitím upravit?

Důležité je zmínit, že konzumace banánových slupek je bezpečná. Jedinou nutností je řádné umytí před zpracováním, aby se vyčistily od pesticidů a bakterií. Jednou možností, jak banánové slupky konzumovat, je zasyrova. Nicméně lépe chutnají po tepelné úpravě. Pečené a smažené banánové slupky jsou v mnoha kulturách pochoutkou a dezertem. Za zmínku také stojí, že čím je banán zralejší, tím je jeho slupka sladší.

Jak využít banánové slupky v kuchyni?

Způsobů využití banánových slupek v kuchyni je opravdu hodně. Nejjednodušší je příprava smoothie, kdy stačí vložit oblíbené ovoce a banánové slupky s mlékem do mixéru a za minutku máte hotovo. Banánové slupky je také možné přidávat do omáček, jako je boloňská omáčka na špagety. Vynikající je použití banánových slupek v sendvičích a toastech. Banánové slupky lze využít také například při pečení. Například takový banánový chlebík k snídani se stává po přidání banánových slupek mnohem bohatší na nutriční hodnoty.

Zdroj: https://insanelygoodrecipes.com/banana-peel-recipes/