Jaký pán, takový pes. Nadváha se nevyhýbá ani mazlíčkům, překrmování vede k zdravotním problémům

Podle americké Asociace pro prevenci obezity domácích mazlíčků je ve Spojených státech obrovské množství psů s nadváhou. Podle statistiky, která byla zveřejněna ke konci roku 2019, je téměř 55 procent psů obézních, což znamená, že více než polovina všech psů váží více, než by měla.

Stejně jako u lidí není nadváha u zvířat nic dobrého. Nejedná se pouze o kosmetický problém, ale o hrozbu, která může v dlouhodobém horizontu vyústit ve výskyt zdravotních obtíží. Pes s nadváhou se zpravidla dožívá méně než zdravý pes, ale u tlustých jedinců je vysoké procento výskytu cukrovky, artritidy, vysokého krevního tlaku nebo dýchacích problémů. Proto berte na vědomí, že když překrmujete svého psa, rozhodně mu tím nijak nepomáháte, ba naopak mu škodíte!

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na kastraci

Hned podle několika vědeckých studií bylo vypozorováno, že kastrace u psa zvyšuje pravděpodobnost nadváhy. Riziko u fen je nižší. Je to způsobeno hlavně tím, že vlivem kastrace pes přichází o testosteron, jehož nedostatek zpomaluje funkci metabolismu. Pes tak není schopný takového spalování jako před kastrací, a pokud je to možné, měli byste přejít na dietní krmivo.

Mohlo by vás zajímat:  Zmrzlina pomůže při angíně a nesmí se jíst v zimě. Nejčastější mýty nemocnému jenom přitíží

Obézní majitel rovná se obézní pes

Dalším zajímavým zjištěním bylo, že pokud je majitel psa obézní, pak překrmuje i svého mazlíčka. U více než 80 procent obézních majitelů psa se potvrdilo, že jejich pes trpí stejným problémem jako majitel. Nejvíce z nich uvedlo, že se cítí provinile, když pořád jedí, a proto nabídnou i svému psovi. Jenže všeho moc škodí a takto svého psa spíše pomalu zabíjí, než že by ho odměňovali, jak se může zdát!

Nepřekrmujte tak prosím své mazlíčky a pokuste se jim dopřát co nejvíce pohybu. Pokud to není možné, pak se podívejte na nejrůznější druhy krmiv a granulí a poraďte se s veterinářem nebo prodavačem o těch nejvhodnějších pro svého mazlíčka.

Zdroj: https://vcahospitals.com/know-your-pet/obesity-in-dogs