Zvuk z příliš tichého telefonu zesílí sklenice
Hlavně majitele levnějších telefonů často trápí, že jejich zařízení nehraje dostatečně hlasitě. Ale nemusí jít jen o modely za pár tisíc, také výrazně dražší zařízení mohou trpět stejným neduhem, třeba proto, že se jejich výrobce rozhodne raději obětovat kvalitní reproduktor a vyměnit ho za objemnější baterii s vyšší výdrží nebo třeba kvalitnější fotoaparát s jedním objektivem navíc. Naštěstí existuje relativně jednoduchý trik, jak nahradit Bluetooth reproduktor. A navíc vás nebude nic stát. K tomu lze využít pro všechny typy telefonů včetně těch tlačítkových.
Trocha fyziky ze základní školy
Zvuk je ve skutečnosti mechanické vlnění, byť pochopitelně lidským okem nepostižitelné. Zvukové vlny rozechvívají tři drobné kůstky v lidském uchu, které nám ve spolupráci s dalšími orgány ucha umožňují slyšet, respektive toto vlnění dekódovat do srozumitelné podoby. Tedy za předpokladu, že se jedná o slyšitelnou část spektra, existují také ultrazvuk a infrazvuk, které nejsme schopni slyšet. Ale zpátky k tématu. Chcete-li zvýšit hlasitost telefonu, potřebujete zesílit mechanické vlnění, které vysílá. To je jasné každému, kdo absolvoval hodiny fyziky na základní škole.
Zesílení zvukových vln
A jak na to? Velmi snadno. Stačí vložit telefon do dostatečně velké sklenice nebo hrnečku tak, aby byl v nádobě celý. Zvukové vlny nádobu rozvibrují a začnou se odrážet od jejích stěn, díky čemuž bude telefon znít hlasitěji. A to aniž by se zároveň rychleji vybíjela jeho baterie. Vzhledem k tomu, že vhodnou nádobu má doma každý, jde o skutečně univerzální řešení.
Ztráta kvality
Na druhou stranu je třeba dodat, že tahle metoda se negativně podepíše na kvalitě zvuku. Ale ruku na srdce, pokud je někdo vášnivý milovník hudby a chce si vychutnat skutečně perfektní zvuk, bude mít také odpovídající poloprofesionální vybavení a navíc si nahrávky nepouští z mobilu. Takové vybavení však vyjde na desítky tisíc korun.
Zdroj: https://www.fleet.org.au/blog/musical-glasses/