Skvrny od vína vyčistí nejlépe samotné víno nebo alkohol. Ubrus i koberec budou jako nové

Přivítali jste několik přátel u sebe doma, ale bohužel se večírek nepodařil podle představ? Jestli máte skvrny na ubrusu nebo koberci, budete je muset odstranit velmi rychle. Jinak se tekutina vsákne do vláken a už bude velmi těžké se odolných skvrn zbavit. Skvrny od červeného vína nebo kávy mohou být velmi zrádné.

Jak dostat červené víno z ubrusu?

Z bílého ubrusu budete červené víno dostávat sice hůře, ale přeci jen to jde. Vatový tampon namočte do denaturovaného lihu nebo 10% peroxidu vodíku, otřete jím skvrnu a poté ihned opláchněte vodou. Postup můžete opakovat, ale při používání peroxidu si dávejte pozor, ať si ubrus nezničíte. V případě barevného ubrusu musíte postupovat trochu jinak.

Barevný ubrus posypte solí a přetřete vatovou tyčinkou, kterou namočte v bílém suchém víně. To můžete nalít přímo na skvrny. Následně použijte obyčejnou vodu a můžete dát vyprat. Z koberce snadno dostanete nejen skvrny od červeného vína, ale také kávy nebo zašlapané skvrny, které jsou na koberci už delší dobu. Stačí na ně nalít dvě sklenice perlivé vody a otřít do sucha.

Mohlo by vás zajímat:  Využijte pór v kuchyni naplno. Chutná skvěle v polévce i salátu a tělu maximálně prospěje
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké máte možnosti ohledně čištění skvrn?

Bílé víno je na čištění mnohem lepší, protože ho většinou stačí pouze vysát papírovou utěrkou a vlhkým hadříkem s mycím prostředkem skvrnu pak vyčistit. Na čištění byste neměli spěchat. Nejdříve tekutinu zkuste vysát, poté můžete nasypat jedlou sodu a nechat působit. V případě potřeby ještě přidejte ocet, v kombinaci se sodou vytvoří reakci, která pomůže k odstranění nevzhledných nečistot.

Poté už stačí jen vzít měkký kartáč na koberce a začít čistit. Jako poslední krok musíte směs vysát a máte hotovo. Objevují se také názory, že červené víno odstraníte vínem bílým. Domácích prostředků existuje opravdu mnoho, záleží tedy na vás, jaké z nich máte doma a můžete je použít. Nejlepší ale bude dávat si pozor, aby se vám podobná nehoda už nestala.

Zdroj: https://www.lacrema.com/remove-red-wine-stains/