Zabraňte nočnímu řádění své kočky

Máte za sebou náročný pracovní den a ani zítřek nevypadá zrovna nejslibněji. Jste rádi, že jste dorazili domů, udělali všechno, co vaše domácnost akutně potřebovala, pustíte si film a spokojeně u něho usnete. Těšíte se na svou porci osvěžujícího spánku. A právě po takovém dni se většinou vaše kočka rozhodne, že vás prostě nenechá se vyspat. Jako by ji posedl démon, krátce po půlnoci začne lítat po pokoji, skákat vám po hlavě, lovit neexistující pavouky, vřískat a sem tam se vám i zakousne do palce u nohy. Určitě to znáte. Ale víte, proč tohle kočky dělají?

Mohlo by vás zajímat:  Případ Thomase Mansfielda varuje před nadužíváním kofeinu. Ze stimulantu se snadno stane jed

Zkrocená šelma

Inu, odpověď je prostá. Kočka je šelma, která se vyvíjela po miliony let, aby se z ní stal smrtelně nebezpečný stroj na zabíjení. Má úžasné reflexy, sadu drápů ostrých jako břitva, ještě ostřejší zuby, je schopna skákat do výšky i do dálky, šplhat pro strmých plochách a krátkodobě běžet závratnou rychlostí. A pak přišel člověk a z téhle nebezpečné šelmy nakonec udělal líného domácího mazlíčka, který je celý život zavřený v bytě a loví nanejvýš mouchy a komáry, protože misku má každý den plnou. Kočka se tak prostě nudí a má plno energie.

Mohlo by vás zajímat:  Kardamom prohřeje tělo a uleví při nachlazení. Sáhnout by po něm měli především muži
Zdroj obrázku: Freepik

Kočka je noční tvor

Jako predátor se skvělým zrakem i čichem je pak kočka primárně noční tvor. Lovit ve dne samozřejmě zvládne také, ale v noci je to většinou jednodušší a její přirozené dispozice jí získají větší výhodu nad potenciální kořistí. Naopak ve dne by se kočky, stejně jako jejich větší divocí příbuzní, rády vyhřívaly s plnými žaludky na sluníčku a pospávaly.

Kočku večer unavte

Chcete-li, aby vám kočka dala v noci pokoj, budete ji muset unavit. Pomůže půlhodinka hraní s oblíbenou hračkou a následné krmení. Kombinace fyzické aktivity a plného žaludku v kočce vyvolá podobné pocity jako úspěšný lov u jejích pradávných předků. Bude spokojená a také vyčerpaná, protože stejně jako jiné šelmy také kočky po lovu odpočívají a tráví. Díky tomu vám dá v noci pokoj.

Zdroj: https://www.webmd.com/pets/cats/nighttime-activity-cats