Koupě ojetého vozu z Německa nemusí být vždy správná volba

Při rozhodování o nákupu ojetého vozidla existuje pro zájemce celá řada možností. Lze se vydat na tuzemské bazary, prozkoumat online inzeráty nebo zvážit zahraniční nabídky. Mezi země, které jsou mezi lovci ojetin populární, patří zejména Německo. Mnoho lidí se rozhoduje pro nákup vozidla právě z této země, naděje spočívá v dobrém poměru cena/výkon. Ačkoli je pravda, že některá vozidla z Německa mohou být skutečně výhodná, u jiných se mohou začít hromadit problémy.

Opravdový původ

Často se stává, že i když je automobil nabízen na německých webových stránkách nebo se nachází v německém bazaru, nemusí to nutně znamenat, že pochází z této země. Je poměrně častým jevem, že ojetá vozidla z východních zemí jsou přepravována do Německa, kde jsou na krátkou dobu registrována a následně prodávána. Nezkušený zájemce o ojeté auto může být přesvědčený, že kupuje kvalitní vozidlo, ve skutečnosti si domů do garáže odveze automobil, který pochází z jiné země, kam by za ním pravděpodobně nikdy necestoval.

Mohlo by vás zajímat:  Plug-in hybridy zajistí svým majitelům řadu výhod
Zdroj obrázku: Freepik

Problémy s prohlídkou

Pro každého kupujícího je důležité mít možnost si vozidlo prohlédnout a vyzkoušet. Pro zákazníky z České republiky však není vždy jednoduché vydat se na místo prodeje. Vzdálenost, časová náročnost a finanční náklady, nebo dokonce jazyková bariéra mohou být komplikacemi. Jako řešení se nabízí využití služeb externí kontroly vozidel. Tyto služby ale nejsou zdarma a jejich cena se platí i v případě, že vozidlo není doporučeno k nákupu.

Kompromisy a dovoz vozidla

Ti, kteří se rozhodnou vydat se do Německa sami, často nechtějí odjet s prázdnou a nakonec ustoupí kompromisu, i když vozidlo má nějaké vady. S využitím externí kontroly zase hrozí, že technikovy požadavky a očekávání kupujícího se neshodnou. I když je vozidlo doporučeno, majitel nemusí být při dovozu do České republiky zcela spokojený. Navíc je zde stále ještě nutnost vozidlo převézt a registrovat. Obojí je o něco složitější než v případě domácího vozidla. Toto může značně komplikovat život mnoha lidem, zejména pokud nejsou obeznámeni s procedurami a zákonnými požadavky.

Zdroj: https://www.easyhaul.com/blog/2023/06/15/pros-and-cons-of-buying-used-vehicles-from-abroad/