Spálení sluncem může končit i zdravotními obtížemi

Víte, jaké jsou následky, když se spálíte sluncem? Nejde pouze o krátkodobou bolest, zarudnutí, svědění a nepohodlí. Známky spálení zmizí, ale zanechají trvalé poškození. Spálení urychluje stárnutí kůže a je hlavní příčinou rakoviny kůže. Jak poznáte spálení?

Jedná se o projev kůže po přehnaném vystavení se slunci bez dostatečné ochrany. Nejčastějším příznakem je zarudlá, horká a citlivá kůže. Tyto příznaky se objeví pár hodin po spálení. Stejně spálit se můžete i v soláriu.

Příčiny a rizikové faktory

Naše kůže obsahuje melanin, který je přítomný i v oční duhovce a ve vlasech. Jedná se o pigment, který určuje barvu. Chrání nás také před UV zářením, melanin produkují buňky zvané melanocyty. Při zvýšeném pobytu na slunci se pokožka brání tvorbou více melaninu. Na těle se tak objeví opálení. Někdy se ale stane, že melanocytům trvá nějakou dobu, než vytvoří melanin, takže v ten moment není naše pokožka chráněná a UV paprsky mohou spálit kůži. Důležité je vědět, že poškození spálením se hromadí v kůži a může se projevit ve formě rakoviny.

Mohlo by vás zajímat:  Ucpaný nos může znamenat nejen nachlazení. Při některých příznacích je lepší ihned navštívit lékaře

Nejzranitelnější jsou lidé se světlou pletí, náchylnou pokožkou k podráždění, lidé pracující venku nebo sportovci, lidé ve vodě, ti, co se nechrání krémem, lidé kombinující pobyt v přírodě s konzumací alkoholu a osoby užívající fotosenzibilizující léky.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky spálenin

Existují 3 stupně spálení. První stupeň poškozuje pouze vnější pokožku a za pár dní se kůže uklidní. Někdy se mohou dostavit bolesti hlavy, horečka, únava a nevolnost. U druhého stupně postihuje už epidermisdermis. Tyto popáleniny se mohou hojit týdny a vyžadují specializovanou léčbu. Někdy se dostaví zimnice, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, svalové křeče, dezorientace a křeče.

Popáleniny třetího stupně sluncem jsou vzácná, ale můžou se stát. Spálenina projde až do nervů, kdy dochází k úplné nekróze místa. Tady už je potřeba odborné péče.

Léčba

Při prvním stupni popálení aplikujte:

  • studenou koupel či sprchu,
  • chladivé obklady,
  • chladicí gel po opalování nebo panthenol,
  • aloe vera.

U druhého stupně aplikujte podobnou péči jako u prvního stupně, v případě přetrvávajícího stavu po pár dnech vyhledejte odbornou pomoc. U třetího stupně je nutno vyhledat co nejdříve lékaře.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/sunburn