Vyplázněte jazyk! Dozvíte se o svém těle možná víc, než tušíte

Změny barvy, poškození nebo otoky jazyka mohou být jasným příznakem toho, že se s vaším tělem něco děje. Musíte jen poznat, o jakou nemoc se může případně jednat. Změny barvy se samozřejmě dostaví také po konzumaci určitých potravin nebo nápojů, ale mohou znamenat zdravotní problémy. Podívejme se, na jaké nemoci vás může jazyk upozornit.

Co znamená změna barvy jazyka?

Změny barvy jazyka se většinou spojují s nedostatkem určitého vitamínu nebo minerálu. Ve většině případů jde o vitamín B12 nebo B2. V tomto případě se může na jazyku objevit fialová, namodralá nebo tmavě šedá barva. Tmavě hnědá barva může zase souviset se zažívacími problémy nebo nedostatkem kyslíku v těle. Žlutý jazyk odkazuje na žaludeční problémy, včetně žaludečních vředů. Příliš červený jazyk může být příznakem arteritidy nebo spály.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší léky na každou nemoc rostou na zahrádce. Stačí jen po nich sáhnout
Zdroj obrázku: Freepik

Co znamená bílý povlak na jazyku?

Bílý povlak na jazyku se může objevit z mnoha důvodů. Většinou jde o zánět úst a krku, proto se objevuje během nachlazení. Stejně tak se ale může objevit také u vážnějších onemocnění, jako je anémie nebo syfilis. Někdy se také objevuje u kuřáků. Jestli kouříte, máte pravděpodobně bílý povlak na jazyku právě kvůli svému zlozvyku. Další příčinou může být mykóza. To platí hlavně u lidí, kteří užívali antibiotika, protože ta můžou narušit bakteriální flóru v ústech.

Mohlo by vás zajímat:  Při bolesti v krku se vyplatí upravit jídelníček a sáhnout po jídle, které příznaky nezhorší

Co znamená oteklý jazyk?

V první řadě musíte odlišit, jestli jde o otok, nebo zvětšení jazyka. Nepřirozeně velký jazyk může být spojen s vrozenými chorobami, poruchami štítné žlázy nebo Downovým syndromem. Občasný otok můžete na sobě pozorovat nejčastěji ve spojení s alergickou reakcí. V tomto případě pozorujte další příznaky, jako je dušnost, závratě nebo vyrážka. Další příčinou otoku jazyku může být také zubní kámen, zubní kaz, nedostatek vitamínu B2, glositida nebo faryngitida.

Zdroj: https://www.webmd.com/oral-health/ss/slideshow-tongue-your-health