Přes zimu mohou pokojové rostliny trpět. Některé přetopený byt nemají šanci přežít

Rostliny v květináčích krásně vyzdobí a zútulní náš interiér, je ale dobré vědět, jak se o ně starat během topné sezóny. Topná sezóna je pro spoustu rostlin náročná, a to z důvodu náhlých změn teplot v místnosti například při větrání. Ne každá rostlina může stát vedle radiátoru.

Teplomilné pokojové rostliny

Každá rostlina potřebuje jiné podmínky k životu. Rostlinám, které jsou přizpůsobené teplému a suchému vzduchu, se na podzim a v zimě daří dobře. Jsou to především sukulenty. Tyto rostliny dobře snáší teplý a suchý vzduch:

  • agáve,
  • aloe vera,
  • ananas,
  • kalanchoe a další.

Mimo jiné ani africké fialce topná sezóna nevadí. Mezi sukulenty se řadí i kaktusy. Kaktusům ale přílišné teplo nesvědčí. Přezimování kaktusů by mělo probíhat v nižších teplotách, nejlépe pod 10 stupňů Celsia.

Rostliny, které potřebují v zimě změnit místo

Mezi rostliny, které ke svému životu potřebují spíše chlad, se řadí citrusy, fuchsie, kamélie a oleandry. Pokud některou z těchto rostlin pěstujeme, měli bychom zvážit její přesunutí. Teplota pro jejich správný růst by měla být kolem 5–10 stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Citronovou kůru už nikdy nevyhodíte. Osvěží myčku a zbaví ji všech usazenin a zápachu
Zdroj obrázku: Freepik

Může podlahové topení uškodit?

V poslední době je velmi oblíbené podlahové vytápění. Teplo proudí z podlahy a vyhřívá celou domácnost. Existuje více typů tohoto vytápění, ale mezi nejčastější patří vodní a elektrické. Tento způsob vytápění nadchl spoustu lidí, ale už bohužel nevyhovuje některým rostlinám. Některé rostliny nesnesou pobyt u radiátoru nebo na parapetu nad ním. Pokud je tedy postavíme přímo na zdroj tepla, nebudete to pro ně vyhovující a mohou začít chřadnout. Proto je důležité zvolit správné místo pro tyto rostliny. Může to být třeba stůl, police, skříň a podobně. Ovšem existují i rostliny, kterým tento druh vytápění nedělá žádný problém. Jsou to již zmíněné africké fialky, amarylky a další.

Zalévání květin během topné sezóny

Rostliny v květináčích je potřeba v době topné sezóny zalévat zhruba 1–2× týdně. Zalévání přizpůsobte jednotlivým druhům rostlin a jejich potřebám.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/winter-care-for-house-plants/