Rozmarýn postaví zpátky na nohy. Ve formě tinktury je jedinečným lékem proti bolesti i infekci

Dříve se na léčbu většiny nemocí používaly pouze bylinky. Dnes už jsou viry a bakterie odolnější a mnohdy bylinky nestačí. Jsou ale skvělou prevencí před nachlazením a mají úžasné účinky na naše tělo. Mezi nejčastěji používané bylinky patřily a stále patří třeba heřmánek, třezalka, jalovec a další. Bylinka, která není až tak známá a velmi dobře funguje pří různých onemocněních, je rozmarýn.

V čem je rozmarýn užitečný

Rozmarýn se častěji než do medicíny řadí do kuchyně. Co už ale málokdo ví, je to, že rozmarýn mírní bolesti svalů, posiluje imunitu, zlepšuje paměť a krevní oběh a podporuje růst vlasů. Rozhodně se vyplatí rozmarýn zařadit do jídelníčku.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se kuřího oka bez bolesti. Domácí metody nezklamou a přinesou rychlou úlevu

Vlastnosti rozmarýnu

Rozmarýn má spoustu vlastností. Obsahuje železo, vápník, vitamín B6, vitamín A, C a kyselinu listovou. Dále je bohatý na antioxidanty. Při pravidelné konzumaci rozmarýnu se snižuje riziko infekce. Rozmarýn obsahuje kyselinu karnosovou, která má silně antibakteriální a antivirové účinky. Mimo jiné je prospěšná i na mozek. Rozmarýn se používá ke snížení stresu, a to kvůli jeho vůni. Při léčbě bolesti svalů se využívá rozmarýn v různých podobách.

Zdroj obrázku: Freepik

Využití rozmarýnu

Rozmarýn má mnoho využití. Skvěle se hodí při přípravě masa nebo ryb. Z rozmarýnu lze připravit i tinkturu, která nám pomůže při mnoha problémech.

Mohlo by vás zajímat:  Lék na nespavost i zklidnění při stresu: to vše a ještě víc přinesou oblíbené bylinky

Jednoduchý recept na rozmarýnovou tinkturu

Tinkturu můžeme připravit ze sušených i čerstvých listů rozmarýnu. Šálek čerstvých listů nebo zhruba 50 g sušených dáme do nádoby a zalijeme je 500 ml 40% vodky. Poté nádobu uzavřeme a umístíme ji na tmavé místo na dobu dvou týdnů. Pokud tinkturu připravujeme ze sušeného rozmarýnu, necháme nádobu na tmavém místě měsíc. Občas je dobré nádobu protřepat, aby se vše správně spojilo. Po uplynutí uvedené doby tinkturu přecedíme a po pár dnech můžeme používat. Pokud trpíte některým výše zmíněným problémem, doporučují se 3–4 malé lžičky tinktury denně.

Zdroj: https://modernhippiehw.com/tincture-tuesday-week-8-rosemary-tincture/