Vědci mají jasno: manželství prodlužuje život. Šťastný vztah je zárukou pohodového života
Pokud jste s partnerem již delší dobu a už nějaký čas také uvažujete o sňatku, možná vám tento článek pomůže v rozhodování. Manželství je totiž nejen svazek, který vás stmelí až do konce života, ale život samotný vám dokonce může o několik let prodloužit. Manželské štěstí může být skvělou léčbou na různá onemocnění.
Manželstvím byste mohli vyléčit některé nemoci
Protijed na nejrůznější onemocnění? To je právě manželství. Vědci dokázali, že šťastně ženatí lidé žijí mnohem déle než vdovci nebo nezadaní lidé. Ti mají naopak život nejkratší, protože jim chybí zázemí a láska druhé osoby. Šťastný život ve spokojeném partnerství znamená mnohem více štěstí a také minimum stresu. Přináší pohodlí a rozhodně se nemusíte obávat depresí a s nimi souvisejících nemocí.
Manželství zkracuje lidskou úmrtnost a také ovlivňuje riziko i dalších nemocí, které by mohly váš život zkrátit. Epidemiolog William Farr zveřejnil svůj výzkum právě na téma manželství a dlouhověkost. Bylo to již v roce 1858 a pro vědce je tento vztah stále velmi zajímavý a chtějí ho ještě více probádat.
Další výzkumy ukázaly, že lidé ve vztahu mají méně plicních nemocí
Studie a výzkumy z let 2013 a 2014 ukázaly, že manželé a lidé, kteří mají pevný vztah a jsou v něm spokojeni, mají menší pravděpodobnost, že se nakazí plicní chorobou, rakovinou nebo jinou nemocí. Mají také nižší riziko infarktu a nestává se jim často, že by měli stařeckou demenci. Vědci ve Švédsku zjistili, že si šťastným partnerstvím zajistíte také fyzickou výkonnost, a to nejen při sportování.
Studie prozradily, že jsou ve šťastném manželství spokojení oba dva partneři, ale i když oběma pohlavím tento stav prospívá, mnohem více z toho těží muži, kteří si více užívají společně stráveného času. I když jste zrovna single, nemusíte se bát, že byste se nedožili vysokého věku. Základem dlouhověkosti není jen zdravý a pevný vztah, ale také zdravý životní styl a správný pohyb.
Zdroj: https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RB5018.html, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2566023/