Játra dostávají během celého roku zabrat. Správná dieta jim uleví a udrží tělo v kondici

Jestli máte pocit, že máte přetěžovaná játra, je nutné se zaměřit na potraviny, které konzumujete. Některé totiž v játrech mohou způsobit problémy a bude vás bolet celé tělo. Jak ale poznáte, že tento orgán volá o pomoc? Můžete si pomoci sami jednoduchou dietou, díky které si játra odpočinou a znovu budou správně fungovat.

Jaké potraviny vynechat, abyste játra nepřetěžovali?

Jaké jsou zásady jaterní diety? Nejdříve je nutné si uvědomit, že každý člověk je jedinečný a bude na danou dietu jinak reagovat. Proto je vhodné dietu uzpůsobit tak, aby člověku vyhovovala. Jedna věc je v dietě důležitá, a to logika a zdravý rozum. Bude určitě nutné vyloučit určité potraviny, které vám v těle dělají neplechu. Jídla musí být hodnotná a vyvážená, ale také snadno stravitelná.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře nastavený radiátor ušetří za vytápění a předejde nepříjemným komplikacím

Jíst byste měli každé tři až čtyři hodiny, místo tří větších jídel si dejte pět menších porcí. Nejezte nikdy tolik, aby vás bolelo břicho, zároveň každé sousto pečlivě rozžvýkejte. Pijte alespoň 30 minut před jídlem a také po jídle. Důležité je snídat a znovu všechno pečlivě žvýkat. Večeřet byste měli dvě hodiny před spaním a k večeři si udělejte lehké jídlo, které budou játra zpracovávat kratší dobu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jídlo si přestaňte tolik solit a vynechte některé potraviny

Jestli chcete játrům ulevit, vyhnout byste se měli alkoholu a cigaretám. Dále nejsou vhodné smažené výrobky, káva ani čaje. Pokud jste zvyklí příliš solit, měli byste se zamyslet a sůl používat co nejméně. Nevhodnou potravinou jsou také luštěniny, tučné vývary nebo polotovary, které si koupíte v obchodech. Houby, jahody, lesní ovoce nebo fíky jsou taky pro játra těžké potraviny.

Mohlo by vás zajímat:  Stát 10 vteřin na jedné noze nedokáže každý. Kdo ano, má velkou výhodu

Když se nad tím zamyslíte, nemůžete si dopřát mnoho potravin. Pokud se bude jednat jen o preventivní dietu, nepokazíte nic tím, že si občas dopřejete něco „zakázaného“. Nedávejte si okurky, tučné ryby nebo konzervované výrobky. Vynechat byste měli také sladkosti všeho druhu včetně čokolády.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/11-foods-for-your-liver