Zubům malého psa máloco odolá. Mazlíček potřebuje nastavit hranice a pozitivní motivaci

Okusování nábytku, bot nebo polštářů je při pořízení nového pejska velmi nepříjemnou záležitostí. Každý milovník psů ví, že u štěňat je to přirozené. Pro štěňata je okusování předmětů hrou a navíc si tím pomáhají při růstu zubů. Většinou jde pouze o přechodné období, ale může se stát, že si pes tento zlozvyk přenese do dospělosti.

U štěňat je to přirozené

Výchova pejska musí začít už v útlém věku a musí být důsledná. Ovšem štěněti kousání zcela zakázat nelze. Z počátku je důležité ho učit, co může a nemůže kousat. Za tímto účelem mu pořiďte několik kousacích hraček. Vhodné jsou například kousací uzle a žvýkací pamlsky. Jelikož štěně dokáže rychle rozcupovat kde co, vybírejte kvalitní a odolné hračky, aby vydržely déle než jedno odpoledne. Pokud ho přistihnete kousat vaše boty, rozhodně mu nesmíte dát nějakou starou botu na „hraní“, pes nerozpozná, které boty smí a nesmí kousat.

Zdroj obrázku: Freepik

Buďte důslední

Psi se řadí mezi dospělé po přibližně jednom roku života a do té doby musíte ve výchově zůstat důslední. V době dospívání bude testovat hranice, za které může zajít. Podobně se chovají i děti. Dejte štěněti jasně najevo, kde jsou ty hranice, a stůjte si za tím, že neposlušnost nebudete tolerovat. Na druhou stranu nezapomínejte pejska chválit a odměňovat za správné chování a používejte metody pozitivní motivace při výchově. Psi jsou velmi inteligentní a brzy zjistí, co po nich chcete.

Mohlo by vás zajímat:  Jak co nejrychleji usnout? Poradíme jednoduché triky

Dospělí psi

Problém nastává v případě, že si pes přenesl zlozvyk kousání nábytku a dalších věcí do dospělosti. Často to bývá z nudy a naznačuje to nevybitou energii. Tím nám v podstatě říká, že chce chodit na delší procházky a chce si hrát. Věnujte se mu, učte ho novým povelům, nechte ho hledat balonek a přemýšlet. Tím ho psychicky unavíte a pes bude mnohem klidnější. Jestliže únava nebude fungovat a pes bude dále okusovat, co mu přijde do cesty, vyhledejte raději odborníka. Čím dříve problém začnete řešit, tím lépe.

Zdroj: https://www.zooplus.co.uk/magazine/dog/dog-training/basics-puppy-training