V pohotovostním režimu jsou všechna zařízení stále připravena do akce. Stinnou stránku si uvědomuje málokdo

V posledních měsících se nemluví o ničem jiném než o tom, jak energie zdražují. Přemýšleli jste nad tím, jaká zařízení máte neustále v zásuvce a která se dají přepnout do pohotovostního režimu? Víte vlastně, o co se jedná? Většina lidí zná spoustu způsobů, jak energii ušetřit. Některá zařízení ale vůbec nevypínáme, a proto je nutné myslet na to, jak energii snížit na minimum. I několik stovek ročně navíc se totiž může zdát mnoho!

Pohotovostní režim dokáže ušetřit energii

Pohotovostní režim znamená, že je zařízení sice zapojené v elektřině, ale nespotřebuje jí tolik, protože vlastně „spí“. Je to jeden ze způsobů, jak nějakou energii ušetřit. V režimu spánku zařízení nepracuje, ale je připravené být kdykoliv k dispozici. Uživatel by měl vědět, jak tento režim funguje, aby využíval jeho potenciál. Nesmíte ho ale zneužívat, protože i pohotovostní režim může spotřebovat energii a nakonec to může být mnohem více, než kdybyste zařízení vypínali úplně.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy, jak předejít přehřívání mobilního telefonu v létě

A na jakých zařízeních tento režim najdete? Je to hlavně u televizorů, ale také počítačů nebo mikrovlnné trouby. Najdete je také na herních konzolích nebo dekodérech. Bohužel už vám nikdo neřekne, že pokud zařízení hodíte do pohotovostního režimu, může odebírat více energie, než když běží na běžný režim. V pohotovostním režimu totiž mohou být velmi dlouho, což si ani neuvědomíme.

Zdroj obrázku: Freepik

Kolik energie si tento režim odebere?

Na první pohled je patrné, že když se řekne pohotovostní režim, nikoho ani nenapadne, že by mohl odebírat více energie. Je to ale pravda, proto byste měli myslet na to, jak co nejvíce ušetřit. Jestliže některá zařízení používáte pravidelně v danou denní dobu, vyplatí se je vypínat a do pohotovostního režimu je vůbec nedávat. A jak to vypadá se spotřebou energie u jednotlivých zařízení?

Mohlo by vás zajímat:  Nefunkční tlačítko napájení u počítače vyřeší změna plánu nebo oprava kabelu

Pohotovostní režim u počítače odebírá od 0,8 až do 2,2 W, televize je na tom ještě hůře, od 0,8 až do 5 W. Existují ale zařízení, která odebírají ještě více energie. Pro někoho je to šokující zpráva a mnozí se tak budou snažit omezit používání pohotovostního režimu na minimum.

Zdroj: https://www.ovoenergy.com/guides/energy-guides/save-on-standby-energy