Nefunkční tlačítko napájení u počítače vyřeší změna plánu nebo oprava kabelu

Počítač se spouští prostřednictvím tlačítka napájení. Někdy se může ale stát, že toto tlačítko je poškozené, a abyste dosáhli spuštění, budete nuceni toto tlačítko stisknout hned několikrát. Tento problém není nijak závažný, ale v některých případech je nutné jít více do hloubky. Mnohdy budete nuceni demontovat skříň počítače a vyřešit tuto závadu mechanicky. Naštěstí lze nastavení plánu napájení vyřešit mnohem běžnějším způsobem.

Změna plánu napájení

Častou příčinou nefunkčního tlačítka napájení na počítači se systémem Windows je příčina špatného vypnutí. Když stisknete tlačítko pro spuštění, vynutí se proces dokončení vypnutí. Dokud tento proces neskončí, nemá tlačítko napájení žádný vliv. Příznaky tohoto problému můžete hledat v prohlížeči události systému Windows. Do vyhledávacího pole nabídky Start zadejte „prohlížeč události“, vyberte položku Protokoly systému Windows -> Systém. Zkontrolujte chyby v době vypnutí počítače. Události související s vypnutím zahrnují výsledky 41, 1074, 6006 nebo 6008 Eventld.

Mohlo by vás zajímat:  Online podvodům neunikají ani mladí a technicky zdatní lidé

Změna nebo restart plánu napájení můžou pomoci vyřešit tento problém. Ve Windows Search zadejte Plán napájení -> Upravit plán napájení. Po zobrazení stránky nastavení pro plán napájení pokračujte dále na Změnit nastavení plánu. Chcete-li obnovit plán napájení, klikněte na Obnovit výchozí nastavení tohoto plánu a uložte změny. Vypněte počítač a sledujte, zda se něco nezměnilo.

Zdroj obrázku: Freepik

Hardware

Jestliže samotný restart plánu napájení nepomohl, je nejvyšší čas postoupit dále. U stolního počítače je nutné odmontovat skříň a přejít k samotnému kabelu, který vede k napájení. Během vykonávání tohoto procesu je nutné postupovat co nejvíce opatrně, stejně jako při čištění a údržbě počítače. Ujistěte se, že je kabel správně usazen a zda není zlomený nebo poškozený. Při známkách poškození budete muset koupit nový.

Mohlo by vás zajímat:  Pokročilá nastavení vytvoří rovnováhu mezi výkonem a výdrží elektronických zařízení

Aktualizace BIOS

Další možností je aktualizace BIOS základní desky. Někdy se totiž může stát, že je BIOS velmi zastaralý. Samotná konfigurace napájení desky může být rovněž poškozena, zde může pomoci flashnutí na novější verzi. Aktualizace systému BIOS v počítači přináší různé výhody, včetně vylepšení zabezpečení, kompatibility a celkové stability.

Zdroj: https://www.minitool.com/news/pc-power-button-not-working.html