Po narození potomka dochází v mužském těle k velkým změnám. Mozek otců se smršťuje

Nejnovější studie zjistila, že mužům se zmenšuje mozek. Dochází k tomu poté, co se stanou otci. Jak k takovému výsledku vědci došli? Je to velmi jednoduché. Jestli vás tato problematika zajímá, jste na správném místě. Muži, kteří na svět přivítají své první potomky, prý přicházejí o mozkovou šedou kůru. Je to prý normální jev. Jestli vás zajímá, kdo tento výzkum provedl, čtěte dále.

Začátek hledejte u žen

Vědci zkoumali nejen ženské mozky a těhotenství žen, ale také se zaměřili na to, jaký vliv má narození dítěte na mužský mozek. Nejen hormonální změny, ale také další procesy mohou způsobit, že mužský mozek nebude fungovat tak, jak jsou chlapi zvyklí. Po narození prvního potomka se mužům zmenšuje mozek, ale na jakém základě? Vědci ukázali, jak je to možné a jaké změny se na jejich mozku mohou projevit.

Mohlo by vás zajímat:  Seznam nejvíce návykového alkoholu: nechybí na něm pivo ani víno

Menší mozek ale neznamená, že bude horší nebo bude hůře fungovat. Změny probíhají přímo uvnitř. Co se tedy stane, když se muž stane poprvé otcem a vlastně se mu změní celý život? Zmenšuje se objem mozku, a to až o dvě procenta. I přesto, že je mozek menší, dovolí mužům vytvořit pouto se svým dítětem. Silné pouto je zárukou, že mužský mozek funguje pořád stejně.

Zdroj obrázku: Freepik

Nečekejte žádné vedlejší účinky

Studie se zúčastnilo pouze několik desítek mužů, ale výsledky jsou překvapivé. Muži totiž absolvovali magnetickou rezonanci předtím, než jejich partnerky a ženy otěhotněly, a poté, co již měly po porodu. A změny byly viditelné. Získané výsledky pak vědci porovnávali s muži, kteří jsou bezdětní. U těch, kteří měli doma malé miminko, se objem mozkové kůry zmenšil.

Mohlo by vás zajímat:  Práškový protein je skvělé řešení při tréninku i pro lepší metabolismus

Pro muže to vlastně nic neznamená. Je ale zřejmé, že se jim více daří navázat skvělé vztahy se svými dětmi. Klesá u nich hodnota testosteronu, protože se většinou usadí doma a snaží se postarat o svou rodinu a o své první dítě. Muži rostou, a to nejen citově, když se o své dítě mohou pravidelně postarat.

Zdroj: https://sea.mashable.com/life/21388/becoming-a-dad-for-the-first-time-can-shrink-your-brain-study-finds, https://interestingengineering.com/science/the-brains-of-first-time-fathers-may-shrink-reveals-new-study, https://www.wionews.com/science/first-time-fathers-experience-brain-shrinkage-says-a-study-515156, https://iranpress.com/content/66368/men-brains-shrink-after-birth-first-child-researchers, https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-11203615/First-time-fathers-experience-brain-SHRINKAGE-birth-child-study-finds.html, https://www.sciencealert.com/first-time-dads-may-experience-brain-shrinkage-scientists-find