Úspora vody uleví přírodě i peněžence. Malé změny může zavést každý

Voda patří k základním elementům pro život. Nachází se v oceánech, mořích, řekách a dalších tocích. Pro naše účely máme vybudované vodovody, které vedou do bytů či rodinných domů. Šetření s vodou by nás mělo zajímat, abychom ulevili životnímu prostředí a zbytečně neplýtvali tímto velice cenným zdrojem. Jak na to? Existuje mnoho způsobů, jak tohoto cíle dosáhnout a uspořit tak i finance.

Prvním krokem je omezit časté koupání a vyměnit ho za sprchování. Tento způsob hygieny je mnohem rychlejší a šetrnější než koupel. Pokud patříte k milovníkům koupele, tak si ji dopřejte jednou za čas, a ne každý den a zkuste vanu nenaplňovat úplně celou.

Mohlo by vás zajímat:  Některá plemena psů se dožívají vyššího věku než jiná. Těšit se můžete na roky plné dobrodružství

Naučte se mít puštěnou vodu jen tehdy, kdy je potřeba

Nejčastěji dochází k plýtvání vodou v momentě, kdy je zapnutý proud vody zbytečně, jako u:

  • čištění zubů,
  • holení,
  • mytí vlasů.

Když si to sečtete, opravdu spousta vody proteče, aniž bychom ji využili. Další zbytečností, ale hlavně i neekologickým řešením je splachování po každé návštěvě toalety. Najdou se i takoví, kterým záchod slouží jako odpadkový koš. Hodně lidí vhazuje do toalety předměty (tampóny, nedopalky, vlasy, zbytky jídla…), což zatěžuje životní prostředí, a v krajním případě může ucpat i potrubí.

Mohlo by vás zajímat:  Bohatou úrodu okurek a rajčat může sklízet každý. Hnojivo z kuchyně je tajný trik zkušených zahradníků
Zdroj obrázku: Freepik

Prevence dělá hodně

Jednou za čas bychom měli zkontrolovat vodovodní zařízení, jestli náhodou neprotéká voda a nekape. Pokud ano, hrozí tzv. „protečení peněz“. Jestliže se necítíme na opravu tohoto problému, tak je namístě vyhledat odbornou pomoc. Čím dříve zasáhneme, tím lépe.

Úspora nade vše

Máte doma myčku? Výborně, protože to je velice účinný spotřebič pro úsporu vody. Nejlepších výsledků dosáhnete, až když je myčka zaplněná a spustíte program „eco“. Při ručním mytí je nejlepší variantou dvoudřez. Do jedné části se napustí voda s jarem, do druhé čistá voda pro oplach. Absence dvou dřezů? Nevadí, stačí dělat pauzy při pouštění vody nebo zmenšit tekoucí proud.

Mohlo by vás zajímat:  Pivní past naláká komáry a pomůže užít si teplé dny v klidu

A jak získat užitkovou vodu zadarmo? Jednoduše, investujte zpočátku do barelů, do kterých si necháte napršet nebo stéct dešťovou vodu, a máte po starostech. Dešťová voda navíc má perfektní vlastnosti pro zalévání rostlin.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml