Úspěch nepadá z nebe. Vždy k němu vede cesta plná selhání, kterou ne každý zvládne
Nikdo z nás nemá univerzální recept na úspěch. Pro někoho je to tvrdá práce, disciplína, vytrvalost nebo dobré nápady. Co ale víme, je, že pro každý úspěch si nejprve musíme dojít přes neúspěch.
Analytici se pokusili matematickým modelem předpovědět, zda nás čeká úspěch, nebo ne. Výzkum byl založen na analýze 776 721 grantových žádostí, které byly podány na Národním institutu zdraví za třicet let. Tento model byl testován i na smutném, ale přesto důležitém souboru dat, který obsahuje seznam provedených teroristických útoků za posledních 40 let. Čistě pro zajímavost, toto číslo je na hodnotě 170 350. Pokud by vás to zajímalo, jedná se o Wangův model.
Ne každý neúspěch vede k úspěchu
Samozřejmě ne každý neúspěch vede k tomu, abychom byli úspěšní. Když budeme neustále opakovat tu samou chybu, tak se rozhodně nikam neposuneme, a proto základem k dalšímu postupu je poučení se z vlastních chyb. Je třeba, abychom pracovali chytře, a ne tvrdě! Nedělejte změny v tom, co funguje, ale pokoušejte se změnit právě to, co nefunguje. Pokud budete neustále přicházet s dalšími věcmi, přijde riziko, že budete dělat mnohem více chyb.
Analýza přišla se zajímavými závěry
Wang a jeho kolegové dlouhou dobu analyzovali shromážděná data a dokázali identifikovat kritický bod, který byl společný. Když dva jedinci, kteří se mohou před kritickým bodem jevit jako identičtí, překonají tento bod, dopadnou úplně jinak, a to v závislosti na mnoha faktorech. Jedním z nich je i oblast, ve které se lidé pohybují. Důležité totiž ve výsledku není to, co dělali předtím, ale jak dokážou na neúspěch reagovat a jak se se selháním umí poprat.
Tak či tak, úspěch nás v životě určitě těší, ale vede k němu dlouhá cesta přes spoustu neúspěchů. A je jenom na nás, zda se s tím dokážeme vypořádat a tento neúspěch brát jako odrazový můstek k lepší práci.
Zdroj: https://www.indeed.com/career-advice/career-development/failures-lead-to-success