Ušetřit za palivo pomůže výběr levnější čerpací stanice i pravidelná údržba motoru

Ceny paliv se postupně vracejí na rozumnou úroveň, ale nikdo nemůže garantovat jejich stabilitu v následujících měsících. Pesimisté předvídají, že by se krize mohla vrátit s létem, kdy lidé hromadně vyráží na rodinnou dovolenou a namísto dvacetiminutového dojíždění do práce je čekají tisíce kilometrů za volantem. Během loňského roku se přitom řada lidí snažila ušetřit a s palivy tak trochu po domácku experimentovala. Většinou to odnesl motor a jeho oprava se rozhodně nezaplatí z několika ušetřených stokorun. Dnes vám poradíme, jak ušetřit, aniž byste si zničili auto.

Mohlo by vás zajímat:  Značka Stop vyžaduje od řidiče dodržování jasných pravidel

Stanice bez obsluhy

Lidská práce se na celkové ceně benzinu nebo nafty projevuje jen minimálně, podstatně větší roli hrají spotřební daně i cena suroviny a náklady na její zpracování. I tak však mohou být samoobslužné čerpací stanice výrazně levnější než jejich konkurence s obsluhou. Samoobslužných čerpacích stanic v České republice přibývá a často není od věci si k nějaké jednou za čas zajet, i kdyby to znamenalo pár kilometrů navíc.

Zdroj obrázku: Freepik

Nepodceňte údržbu

Motor v dobré kondici a s vyměněným olejem je o poznání účinnější a úspornější než tentýž motor bez adekvátní údržby. Rozdíly ve spotřebě mohou být i ke 20 % a to už je pochopitelně na celkových nákladech znát. Zejména před letní dovolenou proto odborníci doporučují absolvovat se staršími auty prohlídku a odstranit všechny drobné defekty. Snížit spotřebu o pětinu třeba týden před rodinnou dovolenou vůbec není od věci.

Mohlo by vás zajímat:  Zima opakovaně ukazuje, že jsou vozy SUV nepraktické. Ve městech i na horách je řidiči proklínají

Tankujte do kanystrů

Jezdíte-li jen po České republice, tohle doporučení pro vás asi příliš není – české ceny se od sebe příliš neliší, byť si třeba na dálnici trochu připlatíte a na menších čerpacích stanicích v pohraničí spíše ušetříte. Ale rozdíl v ceně benzinu i nafty po cestě k moři, třeba do Chorvatska, může být v různých státech i kolem deseti korun za litr. A to už se pak vyplatí přibalit s sebou i kanystr nebo dva.

Zdroj: https://www.rac.co.uk/drive/advice/how-to/fuel-saving-tips/