Trávit veškerý čas doma leze na mozek i největšímu pohodáři. Jít ven prospěje celému tělu

Jaký vliv mají venkovní aktivity na naše zdraví? Nejnovější rozsáhlé studie pečlivě zanalyzovaly zdravotní přínosy pobytu na čerstvém vzduchu. Výsledky ukázaly, že denní dávky slunce zlepšují celkové zdraví, mají vliv na naši náladu, spánek a snižují riziko depresí. Dostatek slunečního svitu během dne je stejně důležitý jako to, abychom se v noci světlu vyhýbali.

Rozdíl mezi dnem a nocí se v moderním světě stírá

K výzkumu vědci využili data od více než 400 000 dobrovolníků z Anglie. Ti měli za úkol odpovědět na otázky týkající se jejich nálady, případných léků a čase tráveným venku během léta a během zimy. Britští respondenti podle odpovědí tráví denně venku v průměru 2,5 hodiny. Čas strávený v přírodě má přímou souvislost s psychickým stavem – nízké vystavení přirozenému světlu snižuje kvalitu nálady a spánku, což může vést k depresím.

Mohlo by vás zajímat:  Při kocovině je základem dostatek tekutin, jídlo a vitamíny

Lidé jsou odjakživa zvyklí na prostředí s jasným rozdílem mezi dnem a nocí, v moderním světě se ale rozdíly stírají. Většinu dne trávíme pod umělým osvětlením, které je velmi nebezpečné, jelikož vede ke snížení produkce hormonu zodpovědného za spánek. Každá hodina strávená denně na přirozeném světle přitom přispívá k celkovému snížení rizika deprese.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zkuste venku trávit co nejvíce času

Přirozené světlo je důležité pro náš cirkadiánní rytmus, tedy biologický rytmus s periodou 24 hodin, který je součástí vnitřních hodin těla. Samozřejmě ne každý si může dovolit trávit venku půl dne, už jen kvůli běžné pracovní době, ale výsledky jasně ukazují, že vystavení se slunečnímu záření je pro zdraví naprosto nezbytné.

Vědci doporučují trávit venku co nejvíce možného času. Počítá se i například cesta na autobusovou zastávku při odjezdu do práce, nákup, na který jdeme pěšky, nebo vynášení odpadků, záleží zkrátka na každé malé změně. Pokud je to možné, jezděte do práce raději na kole nebo si pořiďte psa, se kterým budete muset chodit na procházky.

Zdroj: https://time.com/4306455/stress-relief-nature/