Selfie může být projevem narcismu. Ženy fotí samy sebe většinou z jiných důvodů

Stačí otevřít aplikaci sociálních sítí a během pár minut uvidíte několik selfie fotek. Jsou doslova všude. Mnozí se domnívají, že obrátit kameru na sebe je projevem narcistického smýšlení. Nová studie publikovaná v časopise Personality and Individual Differences zkoumá, jak pohlaví souvisí se zveřejňováním selfie fotografií.

Rozdílná motivace u mužů a žen

V nové vědecké studii vědci studovali 179 tureckých studentů a jejich vztah k selfie fotografiím. Každý účastník studie absolvoval standardní měření narcistických rysů osobnosti a vědci se dále zaměřili hlavně na tři aspekty zveřejňování selfie:

  • postoje k zveřejňování: zda a kolik lidí považovalo selfie za dobrý nápad,
  • záměry chování: zda v budoucnu selfie zveřejní a jak si tím byli jistí,
  • skutečné chování: jak často studenti zveřejňovali selfie a vyzývali k tomu své přátele.
Mohlo by vás zajímat:  Sportovní koníčky pomůžou zapomenout na každodenní stres. Tohle je nejlepších 6 pro každého muže

Z prvních výsledků vyplynulo, že selfie zveřejňují častěji ženy, ale u žen selfie fotografie nesouvisí s narcismem. Naproti tomu muži zveřejňující selfie jsou více motivováni narcismem.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč ženy častěji zveřejňují selfie

Autoři studie pouze spekulují o tom, že komunikace žen je spíše o vytváření smysluplných vztahů, zatímco muži na sociálních sítích hledají uznání od ostatních lidí a motivem je u mužů právě narcismus. Tyto rozdíly by se nejspíše daly vysvětlit něčím, co narcismus přesahuje, tedy obavami o svůj fyzický vzhled. Obecně je narcismus spojován s oceňováním fyzické přitažlivosti a pravidelnou tvrdou prací na udržení vzhledu. Nicméně narcismus není hlavní a jediný důvod, proč se lidé starají o svůj vzhled.

Mohlo by vás zajímat:  Těchto 7 rysů prozradí, že jste toxický člověk, se kterým nikdo nechce nic mít

Obavy o vzhled

Pokud jde o obavy o vlastní vzhled, více starostí si dělají ženy a nejčastěji to souvisí s nedostatkem sebevědomí. Pokud má žena vysoké sebevědomí, myslí si, že je nádherná a chce, aby ji ostatní na sociálních sítích obdivovali a její přesvědčení potvrdili. Podobně se chová i žena s nízkým sebevědomím, zveřejňuje selfie, protože hledá konfirmaci toho, co si o sobě sama myslí.

Dnešní společenské chování je výsledkem mnoha osobnostních faktorů, motivací a situačních tlaků. Jinak tomu není u selfie fotografií. I přes to, že se objevuje více studií, které tvrdí, že selfie je motivováno narcismem, neměli bychom takového člověka předčasně soudit.

Zdroj: https://www.psychologytoday.com/us/blog/why-bad-looks-good/201808/the-kind-selfies-most-often-taken-narcissists