Správný postup při vytahování klíštěte je jednoduchý

Na příchod jara se po dlouhé zimě snad těší každý. V přírodě začne všechno pučet a kvést, což je pěkné na pohled. Vedle pozitiv má jaro ale také některá negativa. K těm patří zejména klíšťata, která od března začínají útočit nejen na lidi, ale i na zvířata. Nezřídka si je přineseme z lesa nebo louky, což se týká také našich domácích mazlíčků. Víte, jak se správně klíštěte zbavit?

Proč jsou klíšťata nebezpečná

S klíšťaty se lze setkat prakticky na celém území Evropy, na Blízkém východě a také v některých oblastech Severní Afriky. Líbí se mu nejvíce ve vlhkých lesích v bujném porostu. Žije i na loukách, a to až do nadmořské výšky nad 750 metrů nad mořem.

Mohlo by vás zajímat:  Vlhkost v interiéru auta sníží pravidelná údržba i speciální prostředky

Je tedy zřejmé, že na ně narazíme všude a málokde se jim lze vyhnout. Pozor je třeba dávat hlavně na vysokou trávu a husté houští v lesích. Pokud by klíšťata nepřenášela nebezpečné nemoci, jako je lymeská borelióza a klíšťová encefalitida, tak by nám ani nevadila.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na procházky do přírody

Je třeba si říct, že vytáhnout klíště určitě zvládnete svépomocí a nebudete muset kvůli tomu navštívit pohotovost. Tento hmyz vyhledává hlavně jemnou pokožku:

  • na břichu,
  • na hrudníku,
  • pod koleny,
  • na krku,
  • na hlavě
  • v tříslech.
Mohlo by vás zajímat:  Se špinavými botami si poradí pračka. Ne vždy ale podle představ

Zde se mu daří dobře přisát. Pravidlem je, že po příchodu z vycházky do přírody je nutné si prohlédnout celé tělo, jestli na něm náhodou klíště neobjevíme. Pokud se tak stane, netřeba panikařit. Vytáhnout ho není nic těžkého, když dodržíte následující postup.

Jak vytáhnout klíště

Připravte si dezinfekci, pinzetu, případně speciální nástroj na odstraňování klíšťat, který se prodává v lékárně. Zapomeňte na to, že byste klíště vytahovali jen za pomoci svých nehtů. Mohlo by totiž dojít k přenosu infekce. Dříve se doporučovalo klíště potřít olejem.

Mohlo by vás zajímat:  Díky správné zálivce přečkají kapradiny zimní měsíce bez újmy. Změna barvy listů je jasným signálem

To ale není vhodné dělat, protože ho tím jen donutíte vypustit obsah škodlivých látek do krve v místě přisátí. Na klíště nasaďte pinzetu až těsně u pokožky a pevně ho vytahujte. Jakmile bude venku, místo dezinfikujte.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html