Pro komáry jsme lahůdkou číslo jedna. V bezpečné vzdálenosti je udrží postřik z piva

Léto ještě zdaleka nekončí a ještě nás čeká spousta dnů plných slunce a příjemně stráveného času. S teplým počasím jsou spojené i nepříjemnosti. Jaké? Především komáři, kteří se každý rok objevují už s nástupem dubna. Tito otrapové nás obtěžují nejen ve volné přírodě, ale i na balkóně. Co můžeme udělat pro to, abychom jim znepříjemnili pobyt u sebe doma a ochránili se před nimi?

Kdo jsou komáři?

Komáři jsou hmyz z čeledi komárovitých. U nás jich žijí desítky rodů a druhů a hlavně se vyskytují ve vlhkém prostředí, ale otravují nás de facto všude. Komáři milují vydatné srážky a při menších povodních či záplavách můžeme počítat s jejich extrémním výskytem. Nejvíce milují teploty okolo 25 °C. Mylně si myslíme, že komáři vymírají při teplotách okolo nuly, ale to není pravda. Komáři dokážou vydržet tyto teploty včetně drsných povětrnostních podmínek.

I když se živí teplokrevnými zvířaty, nejčastějším terčem bývají lidi, a to především kvůli jejich složení bílkovin. Proto i záleží na těchto faktorech:

  • na našem jídelníčku,
  • na množství vydechovaného oxidu uhličitého,
  • na výskytu kožních onemocnění.
Zdroj obrázku: Freepik

Sportovní činností vylučujeme více oxidu uhličitého, který přivábí právě samičky komárů. V případě výskytu kožních onemocnění může odpudit jejich přítomnost. Kdo nás napadá? Hlavně samičky, aby mohly získat již zmíněné bílkoviny pro svá vajíčka, ze kterých se vyklubou larvy. Samci nás nenapadají, jelikož se živí převážně nektarem z rostlin. Komáři dokážou velice znepříjemnit pobyt na čerstvém vzduchu, ale co když víme, jak je zahnat?

Známe řešení: pivo a ústní voda!

Pro přípravu pasti na tento hmyz potřebujete 3 ingredience:

  • 0,5 sklenice piva,
  • 0,5 šálku ústní vody,
  • 1 čajovou lžičku suchého droždí.

Všechny suroviny smíchejte a výslednou směs přelijete do lahvičky s atomizérem. Dejte na balkón či terasu. Nezapomeňte, že pivo by mělo být otevřeno pár dní předem. Toto řešení je velice levnou a účinnou záležitostí.

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/article/how-to-make-homemade-mosquito-repellent-for-your-yard/, https://www.indiatoday.in/information/story/do-all-mosquitoes-bite-humans-1718878-2020-09-05, https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2022/jun/why-are-mosquitoes-attracted-to-some-people-more-than-others/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kom%C3%A1rovit%C3%AD, https://www.wikihow.com/Repel-Insects-With-Beer