Proti mšicím na zahradě funguje cibulový a česnekový postřik

Zahrádkáři si obvykle přejí, aby se jejich okrasným a užitkovým rostlinám dařilo. I když jim dávají tu nejlepší péči, může se stát, že se na nich objeví různí parazité. Jedná se zejména o mšice, což je polokřídlý hmyz, který saje rostlinné šťávy. Tím přispívají k tomu, že napadená rostlina chřadne. Jak se proti nim bránit?

Jak poznat mšice

Mšice jsou poměrně malé, měří pouze 4 až 6 mm. Zbarvené bývají černě či zeleně. Je pro ně typické velmi rychlé rozmnožování. Během roku stihnou až 16 generací. Některé druhy mšic žijí v symbióze s mravenci, kteří je chrání před predátory, jako jsou slunéčka sedmitečná nebo larvy zlatooček a pestřenek. Na hostitelské rostlině buď mšice přezimují, nebo na ní během roku žijí.

Mohlo by vás zajímat:  Sytě zelené a zdravé túje jsou pýchou každého majitele zahrady. Známe jejich tajemství

Jak se mšicím bránit

Úkolem zahrádkáře je pravidelně kontrolovat stav zahrady. U mšic je třeba zasáhnout co nejdříve, aby se nestihly přemnožit. Naštěstí jsou mšice na rostlinách viditelné ihned pouhým okem, nelze je tedy přehlédnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Proti mšicím lze použít domácí postřiky. Na pomoc si můžete vzít mléko, které zředíte vodou v poměru 1 : 1. Nalijete do postřikovače nebo láhve s rozprašovačem a postříkáte touto tekutinou napadené rostliny.

Extrakt z česneku a odvar z cibule

Další možností, jak bojovat proti mšicím, je postřik pomocí česnekového extraktu. Na jeho výrobu stačí vzít asi 25 g česneku, který nadrtíte nebo prolisujete a zalijete asi 10 litry vody. Česnek je nutné nechat ve vodě louhovat po dobu alespoň 24 hodin.

Mohlo by vás zajímat:  Superpotravina z parapetu. Řeřicha se pěstuje sama, sklízet lze už za sedm dní

Podobně lze připravit odvar ze 40 g cibule, který se přelije 5 litry vody a nechá se povařit půl hodiny. Odvar zchlaďte na pokojovou teplotu a můžete ho použít. Jak česnekový extrakt, tak i cibulový odvar se na rostliny nastříkají rozprašovačem.

Další možností, jak se mšicím na zahradě vyhnout, je pravidelná údržba rostlin. Například odstraňování suchých listů a větví může pomoci snížit riziko napadení mšicemi. Rovněž pravidelné hnojení a zalévání rostlin posiluje rostliny a zvyšuje jejich odolnost vůči škůdcům.

Zdroj: https://tuigarden.co.nz/garden-questions/how-do-i-control-black-aphids-on-my-onions-garlic-and-leeks/