Se špinavými botami si poradí pračka. Ne vždy ale podle představ

Existují dva tábory, jeden je zásadně proti praní bot a druhý pro praní. Jak ale vyčistit boty tak, aby zůstaly bez známek poškození? Pokud jsou boty mírně špinavé, stačí vlhký hadřík a vyčistit. Pokud už je problém se znečištěním vyšší, lze je nechat vyprat v pračce. Je potřeba ale myslet na důležité body. Jaké chyby bychom neměli dělat během praní bot v pračce?

Tuto otázku a další si klade téměř každý. Špinavým botám se neubráníme, každý z nás už měl určitě špinavé boty nejednou. Někdy se můžete snažit, jak chcete, ale bohužel počasí nebo špatné podmínky udělají z oblíbených, nedej bože bílých bot reklamu na špínu. Co tedy dělat, abychom udržovali své oblíbené boty ve formě?

Mohlo by vás zajímat:  Prášky na spaní jsou zbytečné. Problémům se spánkem udělá konec oblíbené ovoce

Jak prát boty?

Pečlivě čtěte, jelikož je potřeba dodržet pravidla pro praní bot v pračce. Než začnete s praním, je třeba si uvědomit, že ne všechny typy bot se dají prát v pračce. Ty, které se nedoporučují, jsou kožené, semišové, boty s membránou, vysoké podpatky, espadrilky, ozdobné nebo se cvočky. Praním těchto typů obuvi hrozí poškození nebo deformace.

Zdroj obrázku: Freepik

Na co si musíme dávat pozor?

V první řadě je třeba myslet na to, že ne všechny druhy bot se dají prát. Jestliže už máme vybranou obuv pro praní, je potřeba vyndat tkaničky a vložky. Dále ještě předtím se zbavte veškerých nečistot (písku, štěrku…). Aby se boty nepoškodily, doporučují se prát ve speciálním sáčku nebo společně s dekou či ručníkem. Obuv by se rozhodně neměla prát při vysokých teplotách. Ideální nastavení:

  • krátký program,
  • 400 otáček/min,
  • teplota max. 30 °C.
Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z banánové slupky podpoří rostliny v růstu. Aplikovat lze jako zálivku nebo postřik

Pro praní je potřeba použít vhodný prací prostředek. Určitě se nedoporučuje používat změkčovadlo nebo oplachové kapaliny. Zkuste místo toho použít malé množství pracího prášku.

Pozor na vysokou teplotu

Po skončení pracího cyklu je na řadě vysušení. I když to zní na první pohled logicky, určitě nevystavujte vyprané boty na přímé slunce nebo na vyhřátý radiátor. Obuv tak může postupem času ztratit svůj tvar, nebo dokonce i prasknout! Ideálně je dejte vysušit na stinné místo s pokojovou teplotou.

Mohlo by vás zajímat:  Životnost baterie telefonu prodlouží správný způsob nabíjení

Pro vysušení můžete použít kousky papíru dovnitř nebo použít rýži dovnitř. Mezi další patří noviny a papírové ručníky. Tyto noviny je potřeba vyhazovat průběžně, jakmile nasáknou vlhkost.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-wash-shoes-in-washing-machine/