Zavlažování trávníku v horkých dnech má pravidla. Důležité je množství vody a čas zálivky

K okrasné zahradě patří pečlivě střižený trávník bez jediného plevele. Docílit ho vyžaduje pravidelné sekání, hnojení a také kropení vodou. Zejména v letním čase je nutné trávníku dopřát dostatek vláhy. Jak správně byste ho měli zavlažovat, abyste dosáhli kýženého efektu?

Proč je nutné trávník zavlažovat

Léto může být pro trávník náročné období, zejména pokud se vyskytují dlouhodobě vysoké teploty a suchá období. V takovém případě je dodávání vody do půdy základní potřebou trávníku. Pokud není zavlažování dostatečné, přestane mít svěží vzhled. Zavlažování trávníku v časných ranních hodinách nebo pozdních večerních hodinách je nejlepší volbou, protože v této době je teplota nižší a vlhkost v ovzduší je větší.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní koktejly, které zahřejí a překvapí neotřelou chutí

To znamená, že voda se bude více vstřebávat do půdy a trávník ji bude moci lépe využít. Na menších plochách si vystačíte s hadicí, kterou trávník důkladně pokropíte. U opravdu malých ploch postačí zalévat konví. U větších ploch je třeba použít něco sofistikovanějšího.

Zdroj obrázku: Freepik

Použijte automatický zavlažovací systém

Automatický zavlažovací systém je efektivní a pohodlný způsob, jak zajistit, aby trávník netrpěl suchem. Tyto systémy mohou být naprogramovány tak, aby zavlažovaly trávník v určitých intervalech během dne. To je ideální pro ty, kteří nemají čas na pravidelné zavlažování.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho lidí neumí váhu správně použít. Skutečnou hmotnost se tak nikdy nedozvědí

I v tomto případě je ale vhodné dodržovat zalévání trávníku v ranních a večerních hodinách. Pokud byste na něj nastříkali vodu v pravé poledne, lehce se stane, že se travní stébla působením slunečních paprsků spálí.

Jak hluboko by měla proniknou voda do půdy

Aby mělo zalévání trávníku kladný účinek, je třeba vodu dostat do hloubky, a to minimálně deset až patnáct centimetrů. Povrchové zalévání neřeší problém se suchem, protože voda z povrchu půdy se velmi rychle v létě odpaří pryč. Je tedy ideální zavlažovat méně, ale delší dobu, aby voda měla čas se vsáknout.

Zdroj: https://scotts.com/en-us/lawn-care-101/lawn-watering-tips-when-is-the-best-time-to-water-your-lawn.html