Semišové boty doplní outfit nejen v zimě. Na jejich údržbu není třeba speciálních prostředků

Semišové boty jsou velmi citlivé na různé nečistoty. Jedná se o materiál, ke kterému se musíte pěkně chovat, aby boty vypadaly delší dobu jako nové. Jak vyčistit semišové boty a jak je dávat sušit, aby se nezničily? To všechno se dozvíte v článku.

Čistění semišových bot krok za krokem

Na semišové boty můžete použít prostředky, které koupíte v obchodě. Bohužel jsou ale plné látek, které nejsou vhodné pro naše zdraví. Domácí prostředky jsou leckdy mnohem účinnější. Pravý semiš musíte vždy čistit v ruce, takové boty rozhodně nepatří do pračky, jak si mnozí myslí. Ublížit by jim mohla také sušička, a proto je nutné je sušit ve volném prostoru.

Na botách všeobecně se nejvíce vyskytuje bláto, poté je to posypová sůl a další nečistoty. U semiše musíte počkat, až bahno zaschne. Poté vezměte suchý kartáč a boty vykartáčujte. Poté můžete boty navlhčit párou, jestli skvrny nezmizí. Koupit si můžete speciální kartáče na semiš, ale poslouží také starý zubní kartáček.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí metody fungují spolehlivě

Jestli nevěříte koupeným prostředkům, můžete použít ty domácí. Sem patří například obyčejná guma. Bude fungovat jako odstraňovač skvrn. Použít můžete také bílý ocet, který si smíchejte s vodou v poměru 1 : 1. Naneste na suchý hadřík a otřete semišové boty. Materiál ale nesmí být vyloženě mokrý. Ocet si hravě poradí právě se skvrnami od soli a jiných nečistot.

Mohlo by vás zajímat:  Tahle využití alobalu zná málokdo. Ušetří drahocenný čas i namáhavou práci

Chlebová kůrka bude fungovat podobně jako zmíněná guma. Sušení semišových bot také není nic složitého. Boty nikdy nedávejte do blízkosti radiátoru nebo jiného topného tělesa. Mohly by se zdeformovat a poté už byste je nikdy neopravili. Nechte boty volně stát na vzduchu, pomoci si můžete například novinami, které vložíte do boty. Boty dejte sušit pokaždé, když přijdete domů. Předejdete tím vzniku plísní, které by mohly ohrozit také vaši pokožku na nohou.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/laundry-linens/stain-removal/how-to-clean-suede-shoes/