Experimenty s jaterním hormonem slibují zásadní převrat v léčbě alkoholismu. Potřeba pití klesá o 50 procent

Během lockdownů v období celosvětové pandemie nemoci covid-19 se výrazně zvýšilo množství lidí závislých na alkoholu. Skupina vědců experimentovala s hormonem fibroblastového růstového faktoru 21 (FGF21) a podařilo se jim lépe vysvětlit funkci FGF21 v těle. Pomůže to při léčbě závislosti na alkoholu?

Jakou funkci má FGF21 v těle

Fibroblastový růstový faktor 21 je běžně produkován játry lidí i zvířat. Některé genové variace hormonu FGF21 jsou spojeny s mírou konzumace alkoholu. Přesná povaha toho, jak FGF21 ovlivňuje konzumaci alkoholu, zůstává stále neznámá. Nicméně díky této studii jsou vědci blíže poznání, které mozkové okruhy FGF21 ovlivňuje. Jsou však přesvědčeni, že v budoucnu by hormon mohl hrát velkou roli při léčbě alkoholismu.

Mohlo by vás zajímat:  Slané chipsy jsou skrytou hrozbou. Neničí pouze tělo, negativně ovlivňují pohodu a paměť

Snížení potřeby alkoholu

Studie byla provedena na opicích, jelikož na alkohol reagují podobně jako lidé. Zároveň se mezi volně žijícími opicemi také najdou jedinci, kteří rádi zneužívají alkohol, nebo jsou na něm dokonce závislí. V přírodě opice získávají alkohol dvěma způsoby, jedí zkvašené ovoce nebo kradou alkoholické nápoje turistům.

Zdroj obrázku: Freepik

Výzkum se zaměřil právě na ty opice, které alkohol rády zneužívají. Vědci jim dali možnost vybrat si čistou vodu a vodu s etanolem. Jedna skupina opic navíc dostala i hormon FGF21 a výsledky byly zřejmé velmi brzy. Opice, kterým byl podán hormon FGF21, sáhly po sklenici s alkoholem stejně jako ostatní opice. Zkonzumovali ale o 50 % méně alkoholu! Vědci provedli testy také na myších a výsledky vypadají velmi podobně.

Mohlo by vás zajímat:  Udělejte si konečně ve svém životě pořádek. S chaosem se zbavíte i stresu

Ochrana těla před otravou alkoholem

Fibroblastový růstový faktor je produkován játry během konzumace alkoholu. Bylo zjištěno, že zvířata produkují vyšší množství hormonu FGF21 než lidé. Důvodem je zřejmě obranný mechanismus těl zvířat, který potlačí nutkání pokračovat v pití alkoholu. Tím se chrání před zdravotními následky pití alkoholu. Vědci se domnívají, že by synteticky vyrobený hormon FGF21 mohl pomoci při léčbě alkoholové závislosti. Dříve než bude tuto léčbu možné vyzkoušet na lidech, čeká vědce ještě dlouhá cesta testování na zvířatech.

Zdroj:https://newatlas.com/health-wellbeing/liver-hormone-reduce-alcohol-addiction/