Psům vadí hlasité zvuky, nepříjemné hlazení i některé typické vůně

Vzít pejska na koncert pod širým nebem? Místo pod puštěnou reprobednou opravdu není pro psa ideální. Hlučná hudba nebo výrazné zvuky včetně bouřky jej mohou velmi rozladit nebo podráždit. Psům vadí mnohé věci, což některým lidem nedochází. Následuje nevyzpytatelné chování zvířete, které může vygradovat v pokousání. Jaké chování se psům obecně nelíbí a měli by se jej chovatelé vyvarovat? Kromě hluku též různé pachy nebo hlazení na nesprávných místech.

Nechuť, úzkost, vztek

„Náš pejsek má rád všechno, je naprostý pohodář.“ Chovatelé často omlouvají nevhodné chování hláškou o tom, jak vlastně pes některé aktivity vyžaduje. Mohou být překvapeni, že pes se pak tváří nešťastně, ale dokonce v něm některé činnosti mohou vzbuzovat úzkost, v nejhorším případě pak vztek či agresi. Oproti obecnému povědomí psi nemají příliš v lásce mazlení. Jedná se o šelmy, které jsou neustále ve střehu, a mazlení či mačkání nemilují.

Mohlo by vás zajímat:  Zívání u psa může znamenat nepohodlí nebo stres
Zdroj obrázku: Freepik

Hlazení? Jen na určitých místech!

Vyznávat lásku svému čtyřnožci hlazením? Pro chovatele jasná věc, také pro psa, ale jen na správných místech. Rozhodně se nedoporučuje hladit psa po hlavě nebo na ní ponechávat ruku, protože takové chování rozvíjí u psů úzkostné stavy v souvislosti s ponížením a stresem. Takto položená ruka totiž značí nadvládu, které se šelmy nechtějí podřizovat, byť svého majitele mohou jinak vroucně milovat. Taktéž se nesmí hladit tlapky či genitálie.

Pozor na hluk

Psi naopak ocení pohlazení pod bradou, za ušima, na zátylku či po stranách těla. Další věcí, kterou nesnáší a která u nich vzbuzuje stres, je hluk. Může jít o hlučnou hudbu, zvuk vysavače či mixéru, ale také vybuchující rachejtle. Psi se též bojí hromů při bouřkách, některé citlivější jedince vyleká pád knihy ze stolu či prudké pohyby, v takovém případě se skrčí či schoulí. Co ještě psi nesnáší? Agresivní pachy. Může jít o voňavky nebo vůni květin, ale také octa, čpavku, naftalenu či čisticích prostředků. Čtyřnohý přítel negativně vnímá i zápach alkoholu, který se pojí s nepředvídatelností a s nepochopitelným chováním jeho pána.

Zdroj: https://www.thesprucepets.com/things-dogs-cant-stand-1117467