Ovoce je důležité jíst ve správný čas. Ráno je lepší ho vynechat, večer naopak nevadí

Existuje mnoho mýtů o tom, kdy bychom měli během dne sahat po ovoci. Podle některých je to ráno, nejlépe na lačný žaludek. Jiní zase naznačují, že je nejlepší ho konzumovat mezi jídly, ale rozhodně ne před spaním. Některé skupiny lidí by neměly konzumovat ovoce v určitých situacích. V dnešním článku vám prozradíme nejlepší způsob.

Ovoce na lačný žaludek

Někteří lidé si myslí, že konzumace ovoce na lačný žaludek poskytuje tělu více výhod a vyhnou se tak určitým chorobám. Je to však jeden z nejčastěji se opakujících mýtů. Jíst ovoce na prázdný žaludek by zpomalilo trávení, způsobilo, že jídlo zůstalo v žaludku po dlouhou dobu a kvasilo. To by vedlo k plynatosti, nepohodlí a řadě dalších nepříjemných příznaků.

Vláknina, na kterou je ovoce bohaté, zpomaluje střevní průchod, ale nezpůsobuje, že jídlo zůstane navždy v žaludku. Jíst ovoce během jídla může zpomalit vyprazdňování žaludku, ale pouze v malé míře, a jak si všimnete, má výhodu v tom, že zasytí na delší dobu. Zajímavé je, že konzumace ovoce na lačný žaludek se nedoporučuje lidem trpícím cukrovkou a gastrointestinálními chorobami.

Mohlo by vás zajímat:  Minerální voda uhasí žízeň a doplní důležité prvky. Ne vždy ale jen prospěje
Zdroj obrázku: Freepik

Ovoce k večeři

Večer přijde mnohdy chuť na něco dobrého. Nezapomeňte, že poslední jídlo by se mělo jíst nejpozději 2–3 hodiny před spaním. Je také třeba připomenout, že ve večerních hodinách, kdy je fyzická a mentální aktivita menší, se pomalu tráví velké množství dodaných jednoduchých cukrů, například z většího množství ovoce. V důsledku toho mohou tyto cukry kvasit ve střevech a způsobit nepříjemné nadýmání a plynatost.

Aby se tomu zabránilo, nejprve zkontrolujte velikost porce a zadruhé k ovoci přidejte například přírodní jogurt nebo kefír, protože přítomnost bílkovin a tuků sníží glykemické zatížení jídla a zpomalí vstřebávání cukrů, jak uvádí Národní centrum pro výživu. Odborníci jsou zajedno v tom, že zdraví a fyzicky aktivní lidé si mohou večer dovolit porci ovoce. Ovoce by mělo být do značné míry doplňkem k jídlu než jídlem samotným. Nejlepší je přidat ho k jídlu nebo ho jíst během přestávky mezi jídly.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/best-time-eat-fruit