Při výskytu blech je třeba postarat se o srst mazlíčka i celý domov

I když se o svého domácího mazlíčka dobře staráte, může si z procházky venku přinést nezvaného návštěvníka. Blechy jsou nepříjemným parazitem. Nejčastěji je možné se setkat s blechou psí, která se vyskytuje u psů a koček. Může ovšem napadnout i člověka, což není vůbec výjimečné. Protože je mezihostitelem tasemnice, je v zájmu každého se tomuto parazitovi vyhýbat.

Co je to blecha psí

Blecha psí vydrží i několik měsíců bez potravy a jedna samička naklade do psí srsti až čtyři tisíce vajíček. Vývojový cyklus blechy prochází čtyřmi stadii (vajíčko, larva, kukla a dospělec), což zabere zhruba dva až tři týdny. Z tohoto důvodu, než se člověk naděje, má zablešený celý byt.

Mohlo by vás zajímat:  Vyžeňte mravence ze svého domova. Tři nejúčinnější metody nestojí ani korunu
Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat, že pes nebo kočka mají blechy

Přítomnost blech v kožichu zvířete je poznat i pouhým okem. Prostě se tam něco malého hýbe. Protože blechy sají krev, způsobuje to zvířeti svědění a podráždění kůže, takže se více drbe. Kromě samotných blech se v kožichu objevují i jejich exkrementy, které vypadají jako černá smítka.

Blechy se budou nejčastěji zdržovat v pelechu zvířete, ale mohou zalézt i do koberců, do čalouněného nábytku, polštářů a přikrývek. Vlastně budete muset prohledat celý byt a hledat známky toho, kde všude se blechy u vás ubytovaly.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře nastavený radiátor ušetří za vytápění a předejde nepříjemným komplikacím

Jak blechy z domácnosti odstranit

Jakmile zjistíte, že je vaše domácnost blechami zamořena, musíte začít jednat. Znamená to především úklid míst, kde by se mohly blechy vyskytovat. Je nutné vysát koberce i čalouněný nábytek, vyprat pelechy, dekorativní polštáře i ložní prádlo, a to nejlépe při vysoké teplotě.

Můžete také použít přípravky proti blechám, které jsou k dostání v drogerii. V tomto případě je nutné je aplikovat všude, kde se blechy objevují. Zbavit se blech je běh na dlouhou trať. Nesmíte samozřejmě zapomenout zbavit blech vašeho mazlíčka. Existují antiparazitika v podobě kapek nebo šamponů, které byste určitě měli použít.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/healthy-home-guide/how-to-get-rid-of-fleas