Při vosím bodnutí je první pomocí led
Léto je v Česku tím nejkrásnějším a nejpohodovějším obdobím. Od dokonalosti jej dělí snad jen dvě věci, se kterými se běžně potýkáme. Prudké bouřky, které mohou způsobit bleskové záplavy a které jsou občas provázeny i krupobitím, a dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, infikovaná klíšťata, nebo vosy a sršně, hmyz nám v létě dokáže pokazit den. A zatímco na komáry a klíšťata existují účinné repelenty, vosím útokům jsme bohužel vystaveni bez nějaké účinné ochrany.
Jsou vosy agresivní?
Každý rok se objevují názory, že vosy jsou letos agresivnější než v minulosti. Zda je tomu skutečně tak, asi nelze objektivně posoudit. Faktem však je, že agresivitu vos ovlivňují vůně a pachy kolem nich. Bohužel pro nás člověk většinou není schopen vosy zaregistrovat, a tak se nemůžeme vyhnout místům s agresivními vosami, které jsou připravené zdánlivě bez příčiny zaútočit na člověka.
Feromony a pachy
Nejvíce agresivity probouzí ve vosách mrtvé vosy. Pokud někde zabijete nějakou vosu, z jejího tělíčka se uvolní feromony, které jsou jiné vosy schopny cítit i desítky metrů daleko. Tyhle feromony je rovnou nastartují do agresivního módu, protože mají dojem, že na ně číhá nebezpečí. O něco slabší reakci vyvolávají třeba vůně a pachy, které jsou součástí některých parfémů, opalovacích krémů nebo jiné kosmetiky. Psychiku vos pak ovlivňují i vůně některých jídel a nápojů.
Když vás vosa bodne
Pokud vás vosa bodne, je důležité zkontrolovat, zda v rance nezůstalo žihadlo. A pokud ano, je třeba ho opatrně vytáhnout. Žihadlo zbytečně nemačkejte, uvolnili byste tak ještě více jedu a celou situaci zhoršili. Po vytažení žihadla postižené místo asi deset minut ledujte. Po deseti minutách nechte místo dalších deset minut bez ledu, a pokud se bolest znovu objeví, ledování opakujte. Přikládání cibule na ránu naopak může situaci zhoršit, zejména pokud je pokožka poškozena i jinak než jen žihadlem.
Zdroj: https://www.webmd.com/first-aid/bee-and-wasp-stings-treatment