Pýr plazivý v trávníku eliminuje octový postřik

Který zahrádkář by si nepřál krásný a pěstovaný trávník bez jediného plevele? Vyžaduje to však potřebnou péči. Nic není zadarmo, ani anglický, nízko střižený trávník. Nepříjemné je, když se do něho dostane pýr plazivý. Je to sice také travina, ale v trávníku nemá co dělat. Jak se ho co nejrychleji zbavit?

Co je to pýr plazivý

Pýr plazivý je druh vytrvalé plevelné trávy, který se v přírodě v České republice běžně vyskytuje. Roste na všech typech půdy, nevadí mu ani mírné zasolení. Najdeme ho téměř na třech čtvrtinách orné půdy v tuzemsku, v zahradách, v okolí příkopů i cest, na rumištích nebo vinicích. Dorůstá do výšky až 1,2 metru. Kvete v červnu až srpnu. Rozmnožuje se semeny nebo pevnými, dlouhými a plazivými oddenky. Je až neuvěřitelné, jakým nezmarem pýr je. Oddenek dlouhý deset centimetrů může dorůst délky až třiceti centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Při bouřce je důležité domácí spotřebiče chránit vypojením z elektrické sítě

Co udělá pýr plazivý v trávníku

Když se pýr plazivý dostane do trávníku, hned tak se ho nezbavíte. Je velmi odolný. Běžné trávě odebírá živiny a ta chřadne. Z pěstovaného a krásného trávníku se pak může stát něco, co si na trávník jen hraje. Převáží pýr, o který ale rozhodně nestojíte. Jeho oddenky dokážou prorůst do hloubky až dvou metrů. Proto klidně přežije i sušší počasí, protože vodu si najde v hlubších částech zeminy. Pýr plazivý vylučuje glykosid agropyren, který zabraňuje růstu okolních rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Užijte si hodně energie každý den díky jednoduchým tipům
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se pýru zbavit

Pýr je nutné likvidovat už v samotném zárodku. Ideální je použít postřik selektivním herbicidem po celé ploše trávníku. Ten by se měl aplikovat v době, kdy má pýr asi pět lístků. Účinnou látku je nutné dostat až k oddenkům, jinak byste se pýru hned tak nezbavili. Na záhoncích je nutné pýr vykopat pomocí rýče nebo motyky.

Postřik na pýr v podobě octa

Na likvidaci pýru plazivého lze vyzkoušet také domácí postřik, který se připraví z octa a vody, a to v poměru 2 : 1. Octa musí být vždy více než vody, aby byl postřik dostatečně účinný. Jestliže chcete zesílit účinek tohoto roztoku, doplníte ho solí – do litru vody dáte čtvrt litru octa a půl hrnku soli. Zamícháte, sůl necháte rozpustit a nalijete vše do konve. Pak můžete postřik aplikovat na trávník.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/garden-problem/couch-grass