Při sázení okurek je zásadní dbát na druhy zeleniny, které rostou ve stejném záhonu

Zahrada je místem, kde se může realizovat každý, kdo rád pěstuje okrasné či užitkové rostliny. Na zahradě lze tímto způsobem aktivně odpočívat. Když si vytvoříte příjemné posezení, lze tu odpočívat i pasivně a přitom pozorovat, jak vám všechno roste a kvete. Víte, proč byste k okurkám neměli sázet třeba rajčata a některé jiné plodiny?

Každá rostlina potřebuje dostatek prostoru

Při plánování toho, co na záhon zasadíte, je třeba vzít v úvahu to, že rostliny pro svůj růst potřebují určitý prostor. Neměly by mezi sebou vzájemně soupeřit o slunce, vodu nebo živiny. Nesvědčí jim to a většinou by ani neprospívaly. Když zahrádkář špatně naplánuje skladbu plodin, může se připravit o úrodu.

Mohlo by vás zajímat:  Pravý med lze rozpoznat podle typické chuti i konzistence

Není například vhodné dávat pospolu rostliny ze stejné botanické skupiny. Obvykle je to kvůli šíření chorob a škůdců. Je-li napadena jedna rostlina, na ty ostatní se houbová choroba rozšíří poměrně rychle, jsou-li navzájem příbuzné. Je proto lepší sázet vedle sebe různé druhy zeleniny.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na rajčata

Rajčata a okurky se opravdu nemají rády. Proto by vedle sebe na záhonu vůbec neměly být. Rajčata mají totiž úplně jiné nároky na teplotu, která jim vyhovuje. Potřebují jiné složení substrátu, v němž rostou. A také vlhkost jim prospívá jiná než okurkám. Proto tyto dvě plodiny nikdy vedle sebe nedávejte, jinak byste se bohaté úrody ani od jedné nedočkali.

Mohlo by vás zajímat:  Při péči o zahradu je nutné myslet na zásadní věc. Jinak rostliny budou celou zimu trpět

Dalšími nevhodnými plodinami pro pěstování s okurkami jsou paprika, dýně, tuřín a brambory. Je to kvůli bramborové plísni, která by se na okurky mohla přenést.

Okurka je náročná

Ve skutečnosti je okurka poměrně náročnou rostlinou, která se nesnese hned tak s každým. Jestliže ale chcete záhon s okurkami beze zbytku využít, společně s nimi lze sázet česnek, pórek, pažitku, kopr, cibuli, fazole. Vyhovuje jim červená řepa nebo košťálové druhy zeleniny. Vyzkoušejte i ředkvičky a lichořeřišnici.

Zdroj: https://www.thespruce.com/companion-plants-for-cucumbers-2540044