Při platbách v hotovosti můžeme ušetřit, s platební kartou ale získáváme lepší přehled

Pro porovnávání hotovosti a karty se musíme podívat na jednotlivá pozitiva a negativa. Každá z těchto metod má samozřejmě své výhody i nevýhody. Každý se nakonec musí rozhodnout podle svého názoru, protože pro každého je pravé něco jiného. Jsou lidé, kterým více vyhovuje hotovost, a jiní si bez platební karty nemohou představit svůj život.

Výhody a nevýhody hotovosti

Hotovost podle odborníků podporuje šetrné utrácení. Jakmile máte v peněžence hotovost, mnohem méně utrácíte za hlouposti. Navíc nemusíte řešit žádné poplatky ani úroky kvůli nesplacené kreditní kartě. Hotovost vám také velmi usnadní přehled a dodržování rozpočtu, protože máte své peníze neustále fyzicky před sebou. Jestli se chcete naučit pracovat s penězi, hotovost je nejlepší.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy, jak ušetřit každý den a zároveň si zachovat životní standard

Hotovost je na druhou stranu méně bezpečná než karta. Můžete ji snadno ztratit nebo se nechat okrást. Je to také méně pohodlné, protože u sebe musíte nosit bankovky s mince. V dnešní době navíc hodně lidí peněženku ani nenosí. V každém případě byste měli myslet na bezpečnost a také fakt, že nemusíte mít vždy po ruce tolik hotovosti, kolik budete potřebovat.

Front View Finance Business Elements Assortment
Zdroj obrázku: Freepik

Výhody a nevýhody platební karty

Mnoho společností nabízí slevy nebo body za používání karty. S platební kartou můžete také pokrýt větší náklady, u kterých by byla hotovost velmi nepraktická. Velmi jednoduše můžete sledovat své platby, příjmy a výdaje. Navíc si snadno založíte ke své kartě také spořicí účet, kde můžete spořit a užívat si skvělé úroky. To je věc, která se vám u hotovosti jednoduše nepodaří.

Mohlo by vás zajímat:  Rychlovarná konvice je nečekaný žrout elektřiny. Při jejím nákupu je vhodné zohlednit několik věcí

Poplatky jsou největším zlem každé platební karty. Platit byste měli také poplatek za pojištění karty. Nestojí to příliš mnoho, ale je to další částka, kterou za kartu zaplatíte. V případě kreditní karty se musíte připravit také na poplatky a úroky za nezaplacený dluh. A druh na kreditní kartě může být obrovský problém, se kterým možná budete bojovat celé roky. S hotovostí vám nic takového nehrozí.

Zdroj: https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/092214/credit-card-or-cash.asp