Jak se naučit šetřit a jak rychle splatit dluhy?

Každý člověk by chtěl něco ušetřit. Chtějí si šetřit na stáří nebo pak dopřát svým dětem nebo vnoučatům. V dnešní době je ale velmi těžké něco ušetřit, většina lidí je ráda, že utáhnou svou domácnost. Spousta domácnosti se také topí v dluzích, a přitom stačí znát jen několik triků, které vám ukážou, jak snadno se dá šetřit.

Vytvořte si pravidelné plány

Každý měsíc je dobré si vypsat všechny příjmy a výdaje. Mnoho lidí dnes nezvládá splácet své závazky, a to jen kvůli tomu, že nemají žádné finanční plány. Bude proto vhodné si pravidelně zapisovat, kolik peněz vám přijde na účet a za co nejvíce utrácíte. Budete vědět, kde se dá ušetřit alespoň několik stovek korun. Jestli chcete své dluhy splatit včas, budete se muset zaměřit na to, jak to udělat co nejlépe, abyste to ve svém rozpočtu nijak extra nepocítili.

Mohlo by vás zajímat:  V současné době vychází výhodněji koupě nového vozu než ojetého auta

Dávejte si tak pozor, jestli někde zbytečně nepřeplácíte. Samozřejmostí je placení nájmu, energií a splátek. Pokud vám zbývá jen málo peněz, budete se muset v některé oblasti trochu uskromnit, nejčastěji lidé šetří na jídle. To se dá koupit ve většině případů za akční ceny a do zásoby si ho vložit do mrazáku. Před nákupem si vždy udělejte seznam toho, co budete nakupovat a z čeho budete celý týden vařit. Ušetří vám to nejen peníze, ale tak čas, který strávíte v obchodě.

Mohlo by vás zajímat:  Platba v hotovosti má několik omezení, ne vždy se vyplatí využít

Stále více lidí utrácí více, než vydělá

Dnešní generace jsou bohužel rozmazlené tím, že je všechno snadno k dostání a neuvědomují si, že to všechno kolem nás stojí nemalé peníze. Pokud vidíte výrobek nebo jídlo, které si nemůžete dovolit, prostě si ho nekupujte. Určitě se bez něj obejdete. Budete si muset srovnat priority, za jaké předměty a zábavu chcete své peníze utrácet.

V nejlepším případě je můžete investovat, abyste o ně nepřišli. Nemusíte peníze schovávat do prasátka, kde z nich nemáte ani korunu navíc. Peníze můžete uložit na spořicí účet nebo investovat do fondů či nemovitostí. Další finanční prostředky vám dají možnost splatit vaše dluhy o něco dříve.

Zdroj: https://www.fidelity.com/viewpoints/personal-finance/how-to-pay-off-debt