Při vytápění se může peněženka nepříjemně zapotit. Najít správnou variantu nemusí být snadné

Zima už je tady a chladné počasí klepe na okna a dveře. Otázka ohledně topení je namístě. Víte, která paliva jsou nejlevnější a nejekologičtější? Vše má své pro i proti, ale lze docílit i přijatelného výsledku.

Vytápění domácností je velice diskutované téma v letošním roce. Mohou za to vysoké a stále rostoucí ceny i kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině. Ale abychom dosáhli komfortu v této oblasti, je potřeba myslet nejenom ekonomicky, ale také i ekologicky. Nejedná se pouze o cenu samotného topiva, ale také o případnou instalaci nového zařízení. Může se vám ihned vybavit kotel. Kotel je sám o sobě veliká investice do budoucnosti, kterou bohužel finančně pocítíte.

Mohlo by vás zajímat:  Levné vozy vyžadují větší provozní náklady a jejich výbava je značně omezená

Důkladně vybírejte a čtěte

Internet je místo, kde najdete vše, ale co z toho všeho je pravda? Pravdou je, že každý prodejce se snaží sebe co nejlépe podat a zároveň tak své produkty představit v nejlepším světle. Kritérií však existuje spousta a každý způsob vytápění je něčím specifický a zajímavý. Určitě neexistuje správná odpověď pro všechny.

Nejlevnější variantou je kotel na uhlí, ale zároveň má největší dopad na ekologii. Množství vypuštěných látek do ovzduší spalováním není pouze otázkou paliva, ale také stáří a kvality samotného kotle. Rozdíl mezi nejkvalitnějším a nejméně kvalitním kotlem na uhlí je dosti znatelný.

Mohlo by vás zajímat:  Najít nejlepší místo pro Wi-Fi router je oříšek. Pozor na zrcadla i kuchyňské přístroje
Zdroj obrázku: Freepik

Co si tedy vybrat?

Ještě nedávno bylo považováno za komfortní vytápění plynovým kotlem. Kotel není náročný na údržbu a jeho ovládání je jednoduché. Bohužel cena plynu neustále stoupá, takže jeho použití se řadí k té dražší variantě. Moderní kotle jsou podobné těm plynovým, akorát jsou ekologičtější.

Další možností se nabízí vytápění krbem. Dřevo nebo dřevěné brikety můžete využít v krbu. Při topení krbem je zapotřebí si pořídit krbovou vložku s akumulační nádrží. Dřevo patří k tradičnímu palivu. V poslední době tomu přispívá i větší počet napadení stromů kůrovcem.

Zdroj: https://smarterhouse.org/heating-systems/types-heating-systems