Při komunikaci s dítětem je důležitá upřímnost a pochopení

Upřímným rozhovorem s dítětem mu ukážeme, že bereme vážně nejen jeho, ale také jeho problémy. Zároveň v něm budujeme důvěru, že mu vždy rádi pomůžeme při jejich řešení. Stojí za to zaměřit se na jednoduchá a srozumitelná slova. Některá slovní spojení nejenže nepřinesou požadovaný účinek, ale mohou dítěti ublížit. Proto pokud se snažíte dítě vychovávat s respektem, vyhněte se těmto větám.

Autentická komunikace dětmi

Malé děti nejsou schopny pochopit, že máte špatný den nebo nezpracovaná traumata. Vaše emoce a chování vnímají jednoduše jako odraz toho, jak se v danou chvíli cítíte vůči nim. Tento výrok používá nejeden dětský psycholog. A proto je tak důležité s dětmi komunikovat otevřeně a nechat průchod i našim upřímným pocitům. I když někdy naše děti nechápou naprostý význam slov, dokážou pochopit naši upřímnost. Rodiče by se neměli snažit zakrývat své pocity a ani chyby. Vždyť chybovat je přece lidské a naše děti se to od nás alespoň naučí.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbená poloha spánku patří k těm nehorším. Trpí vnitřní orgány a tělo nemá šanci odpočívat

Tento citát může vyvolat ve spoustě z nás, rodičů, hrůzu z toho, co všechno jsme již dětem provedli, nebo nastartovat naše obranné mechanismy, třeba popření, agresi nebo zesměšnění. Je to ale pouhé konstatování faktu, k němuž můžeme přistoupit jako k informaci, která nám pomůže ve vztahu s našimi dětmi.

Zdroj obrázku: Freepik

Změňte některé věty

Rodiče, kteří říkají „Potřebuješ obejmout?“ místo „Přestaň brečet!“ dokážou vychovat láskyplné děti plné pochopení a hlavně respektu k sobě samým. „Mamánci” a lidé upnutí na jiné lidi rostou naopak z dětí, jejichž evolucí daná přirozená potřeba blízkosti nebyla naplněna. Zoufale po ní touží a zkouší si naplnit tuhle potřebu, často i v dospělosti na partnerech.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy na přírodní scenérie, které nesmí uniknout žádnému nadšenému fotografovi

Stačí, když některé tradičně používané věty, jako například „Nechytej to!“, „Nedělej to!“, zkusíte například nahradit větami typu „Víš, že když to chytíš, musíš být opatrný, nebo se to může rozbít,“ nebo „Při skákání do té louže budeš mít mokré nohy a bude ti zima.“ Je třeba se v některých situacích zaměřit na to, zda to, co dítě dělá, je opravdu nebezpečné, nebo to prostě vadí jen nám. Nechte dítěti prostor objevovat svět a především sebe sama.

Zdroj: https://www.edgemagazine.net/2015/10/communicate-authentically-with-your-children/