Při čištění zubů hraje roli nanesení pasty i správný tlak na sklovinu
Čištění zubů se může zdát jako naprosto jednoduchá a běžná činnost. Není to však tak jednoznačné, i to, jaký kartáček používáme nebo jaké pohyby s ním vykonáváme, může ovlivnit zdraví našich zubů. Toto nejsou jediné faktory, které jsou pro čištění zubů klíčové.
Není to tak snadné
Měkký, tvrdý, nebo střední kartáček? Elektrický, sonický, nebo klasický? Krouživé pohyby, nebo shora dolů? Dostat se až k dásním, nebo je vynechat? Jak správně čistit jazyk? Která zubní pasta je ta nejlepší?
Otázek ohledně čistění zubů existuje velké množství. Správné čištění zubů rozhodne o tom, zda budeme muset navštěvovat zubaře i mimo preventivní prohlídky. Můžeme trpět kazy, zubním kamenem nebo třeba onemocněním dásní. Jako důležitý faktor se ukazuje, zda namočíme kartáček před čistěním zubů do vody, či nikoliv.
Jednou z největších chyb je namočení kartáčku do vody před přidáním zubní pasty. „Pokud to uděláte, zředíte zubní pastu a už v ní nebude správné množství vlhkosti,“ vysvětlil světově uznávaný zubař doktor Sahil Patel časopisu Journal.
Chyby při čištění zubů
„Pokud je kartáček mokrý, pasta začne rychleji pěnit, a tím rychleji ji vyplivneme,“ sdělil zubař. Další běžné zvyky, kterých byste se měli raději vyvarovat, jsou příliš těžká rukojeť kartáčku a moc velký tlak na sklovinu. Lepší je zvolit dentální nit než mezizubní kartáček.
Nadměrné a příliš silné drhnutí zubů časem opotřebovává sklovinu a to je nežádoucí stav. „Štětiny by měly přiléhat rovně k zubům a měly by být měkké na dotek,“ doporučuje lékař.
Zdroj: https://marylebonesmileclinic.co.uk, https://www.ada.org.au/Dental-Health-Week-2017/Oral-Health-for-Busy-Lives/Brushing, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/dental/art-20047475, https://www.nia.nih.gov/health/taking-care-your-teeth-and-mouth