Odvzdušnit radiátor zvládne úplně každý. Užijte si konečně skutečné teplo domova

Letošní topná sezóna začala překvapivě brzy a ještě několik týdnů se musíme postarat, aby topení dobře fungovalo. Udržíme tak doma teplo a zároveň ušetříme nemalou částku, kterou bychom zaplatili, aniž bychom se skutečně zahřáli. Objevit se může hned několik problémů, které je nutné ihned vyřešit. Jedním z těch častých jsou zavzdušněné radiátory. Jak se s nimi vypořádat? Správným postupem vás provedeme krok za krokem.

Neplýtvejte energií a myslete na odvzdušnění včas

Odvzdušnit radiátor není nic těžkého, ale chce to vědět, jak na to. Pokud ani následující metoda nepomůže, budete si muset na pomoc zavolat odborníka. Topení pak bude fungovat bez problému a teplo se bude šířit po celé místnosti. Je to jeden ze způsobů, jak ušetřit peníze. Kromě toho existují další triky, kterými si zajistíte, že bude místnost mnohem lépe vytopená, a přitom nebudete platit nic navíc.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštanům je od nepaměti připisována magická moc. Položené na oknech odradí nezvané návštěvníky

A jak se do topení vlastně vzduch dostane? Je to velmi snadné. Radiátor může být špatně naplněný vodou, vzduch se tam dostane i netěsným spojením. Pokud máte doma radiátor, který topí špatně, nebo dokonce vůbec, můžete si pomoci sami jeho odvzdušněním. Pokud se na to necítíte, vyplatí se co nejdříve zavolat odborníkovi. Během topné sezony ale nemusí být snadné ho zastihnout, vyplatí se tedy problém řešit s předstihem.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak postupovat krok za krokem

Radiátor by měl fungovat správně, což znamená, že by z něj neměl vycházet žádný zvuk, ale pouze příjemné teplo. Právě teplo je znamením, že funguje v pořádku. Pokud vidíte problémy, je nutné topení odvzdušnit. A jak na to? Záleží na tom, jaký máte doma typ radiátoru. Hliníkové totiž potřebují jiný postup. Termostat uzavřete, pod radiátor dejte misku a pomocí speciálního klíče povolte ventil. Měla by vytéct voda a utéct vzduch. Poté stačí zavřít a máte hotovo.

Mohlo by vás zajímat:  Vejce otočená opačně vydrží déle čerstvá

U litinového radiátoru budete potřebovat hned dva klíče a také mísu. Po povolení musí ucházet vzduch a poté, co šrouby zase utáhnete, by měla odkapávat pouze voda. Pak už jen stačí termostat nastavit na správnou teplotu a máte hotovo.

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/article/how-to-bleed-a-hot-water-radiator-and-clear-a-steam-radiator-vent/